Barcelona: polscy delegaci na sympozjum o młodzieży - mamy wiele powodów do dumy

Polscy delegaci biorą udział w międzynarodowym sympozjum o towarzyszeniu młodzieży w Barcelonie. "Mamy wiele powodów do dumy z polskiej młodzieży" - mówi bp Marek Mendyk.

W Polsce ciągle mamy niedosyt po Światowych Dniach Młodzieży i innych ważnych wydarzeniach (...) Ale kiedy patrzymy na to, co dzieje się w Europie i świecie, mamy wiele powodów by cieszyć się z polskiej młodzieży i być z niej dumnymi - mówi w rozmowie z KAI bp Marek Mendyk, biorący udział w trwającym w Barcelonie międzynarodowym sympozjum o towarzyszeniu młodzieży.

To sympozjum jest niezwykle ważne, wręcz koniecznie, chociażby po to, żebyśmy mogli zrozumieć, jak wygląda sytuacja młodych ludzi w poszczególnych krajach Europy – mówi przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP i podkreśla, że z wielu powodów obecność Polaków na spotkaniu jest bardzo ważna. Np. ze względu na świadectwo wytrwałej pracy z młodzieżą, jakim mogą podzielić się Polacy, a także możliwość spojrzenia na polskie duszpasterstwo młodych w szerszej perspektywie.

„W Polsce ciągle mamy niedosyt po Światowych Dniach Młodzieży i innych ważnych wydarzeniach: chcielibyśmy, żeby młodych ludzi było więcej, żeby byli bardziej aktywni i chętniej brali odpowiedzialność za życie społeczności w Kościele. Ale kiedy patrzymy na to, co dzieje się w Europie i świecie, mamy wiele powodów by cieszyć się z polskiej młodzieży i być z niej dumnym” - zapewnia hierarcha. Jak mówi, po powrocie do Polski dołoży wszelkich starań, by spotykając się z kapłanami jeszcze bardziej zachęcić ich do szukania młodych ludzi, którzy są poza Kościołem.

Mówiąc o doświadczeniu, którym Polacy dzielą się z uczestnikami sympozjum z całej Europy, legnicki biskup podkreśla, że ważne jest nie tylko zwracanie uwagi na młodzież, ale też na towarzyszących jej ewangelizatorów.

„Trzeba mieć czas by być z młodym człowiekiem, by tak, jak Jezus w drodze do Emaus iść razem z uczniami i krok po kroku wyjaśniać i pokazywać, że Bóg jest i to Bóg jest Panem historii, a wszystkie, które nas spotykają mają sens, kiedy je wyjaśniamy w świetle Ewangelii” - podkreśla.

Towarzyszenie młodzieży wzorowane na ewangelicznym spotkaniu Jezusa i uczniów w drodze do Emaus, było jednym z najważniejszych wątków, poruszonych przez abp. Marka Jędraszewskiego, przewodniczącego Komisji CCEE ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów we wtorkowym wykładzie wprowadzającym w temat sympozjum.

„Historia uczniów zdążających do Emaus pozostaje ciągle aktualna w odniesieniu do młodych ludzi, żyjących we współczesnej Europie. Wielu z nich urodziło się w chrześcijańskich rodzinach i w sposób niejako naturalny wzrastają w wierze Kościoła katolickiego. Wielu innych z różnych powodów straciło wiarę, niekiedy poprzez utratę zaufania do Kościoła. Stąd często żyją oni w poczuciu wewnętrznego rozgoryczenia, za którym idą: smutek, brak poczucia sensu życia i obezwładniająca ich beznadzieja. Wielu jeszcze innych wie wprawdzie, że istnieje religia chrześcijańska (...) Do nich wszystkich – chociaż za każdym razem w inny sposób – zbliża się Kościół i poprzez swoich świadków zaczyna budzić w nich nadzieję na nowe, autentyczne życie” - mówił we wtorek metropolita krakowski, podkreślając także, że duszpasterstwo młodzieży powinno dawać odpowiedzi na kryzysy, jakie przeżywa współczesna Europa, wśród których na pierwszym miejscu wymienił „kryzys rozumienia osoby ludzkiej i międzyosobowej wspólnoty”.

Także bp Damian Bryl, który, podczas czwartkowego „rynku dobrych praktyk” organizowanego w ramach sympozjum, prezentował kilkanaście inicjatyw duszpasterskich z Polski, podkreśla, że duszpasterstwo młodzieży w Polsce nie powinno zachowywać dla siebie bogatych doświadczeń, ale dzielić się z innymi przestrzeniami i metodami działania wypracowanymi w polskim Kościele, a okazją do tego są międzynarodowe spotkania takie, jak trwające w Barcelonie sympozjum.

„Chcemy podzielić się doświadczeniem niedzielnej Mszy św., która w naszych duszpasterstwach, zwłaszcza akademickich, jest bardzo dobrze przygotowana. To jest coś, do czego chcemy zaprosić innych. Chcemy też pokazać wartość duszpasterstwa osób niepełnosprawnych, a także szkoły katolickie i przykłady tego, w jaki sposób doświadczenie wiary jest wyrażane przez kulturę, np. poprzez piękne nabożeństwo Gorzkich Żali w duszpasterstwie akademickim u oo. franciszkanów w Poznaniu” - wylicza hierarcha, którego stanowisko było dziś często odwiedzane przez gości z całego świata.

Z kolei dyrektor Krajowego Biura ŚDM ks. Emil Parafiniuk, podkreśla, że towarzyszenie młodzieży nie może pozostać oderwane od innych obszarów duszpasterskich, ale wpisywać się w całościową wizję pastoralną lokalnego Kościoła.

„Tu, w Barcelonie, nieustannie podkreśla się, że towarzyszenie człowiekowi odbywa się przez całe jego życie, a o duszpasterstwie młodych powinniśmy mówić w kontekście szkoły, rodziny, także osób starszych. Ważna jest też refleksja nad kwestią powołań i przygotowaniem do przyszłorocznego synodu” - mówi ks. Parafiniuk w rozmowie z KAI. Jak dodaje, liczne propozycje duszpasterskie nie powinny jednak prowadzić do tworzenia się niezdrowej konkurencji, ale uzupełniać wzajemnie. Podkreśla też potrzebę priorytetowego traktowania duszpasterstwa młodzieży w kontekście duszpasterstwa ogólnego.

„To ono jest fundamentem dla duszpasterstwa rodzin. Następnie, to w rodzinach i wśród ludzi młodych rodzą się odpowiedzi na powołania” - przypomina. Jak mówi, do skutecznego działania, potrzeba nie tylko niezbędnego wsparcia finansowego i logistycznego, ale przede wszystkim zadbanie o to, by wśród licznych obowiązków księża mieli odpowiednią ilość czasu dla młodzieży.

„Młodzież przede wszystkim oczekuje od nas, aby z nią być, nie uciekać. To jest to, o czym mówi papież Franciszek: pasterz musi pachnieć owcami, przesiąknąć ich zapachem. Inaczej się nie da.”

Jak mówią delegaci z innych krajów Europy, ważnym elementem towarzyszenia młodzieży wciąż pozostaje świadectwo, jakie sobie nawzajem dają młodzi ludzie. Mówiąc o wydarzeniach ostatnich miesięcy często podkreślają serdeczne przyjęcie i odważne mówienie o wierze młodych Polaków i ich rodzin, którzy przyjęli pielgrzymów z Europy i świata podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Sympozjum zatytułowane: "Szedł z nimi (Łk 24,15). Towarzyszenie młodym, by w wolności odpowiadali na wołanie Chrystusa" trwa w Barcelonie w dniach 28-31 marca. Jego organizatorami są Rada Konferencji Episkopatów Europy wspólnie z Konferencją Episkopatu Hiszpanii i Archidiecezją Barcelony. Biorą w nim udział biskupi, księża i świeccy z 37 europejskich konferencji episkopatów i międzynarodowych wspólnot, m.in. Chemin Neuf, Emmanuel, Focolare i Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich – w sumie 275 osób. Polskę reprezentują abp Marek Jędraszewski, bp Damian Bryl, bp Marek Mendyk, ks. Emil Parafiniuk oraz ks. Marek Spyra.

abd / Barcelona

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao