Ks. Greiche: masakra koptów odpowiedzią terrorystów na słowa prezydenta

Rzecznik egipskich biskupów katolickich, komentując masakrę 29 koptów, jakiej dżihadyści dokonali 26 maja w Al-Minji, wskazał na przemówienie egipskiego prezydenta Abdel Fataha al-Sisiego, wygłoszone na konferencji USA i islamskiego świata arabskiego w Arabii Saudyjskiej.

- Było to bardzo mocne i szczere przemówienie przeciwko integryzmowi i radykalizmowi - wyjaśnił greckokatolicki duchowny. Jego zdaniem, terroryści poprzez zamach chcieli też podzielić egipskie społeczeństwo, siejąc niezgodę między muzułmanami i chrześcijanami. - Dotychczas im się to nie udało, a wręcz przeciwnie mieszkańcy jednoczą się w odrzuceniu przemocy - dodał ks. Greiche.

Według niego, terroryści kierują się „długoterminowym celem”, jakim jest „usunięcie chrześcijan z Egiptu, tak jak to się stało w Iraku, gdzie zaraz po tym, jak Państwo Islamskie zdobyło Mosul, pierwszą rzeczą, jaką zrobiło, było wyrzucenie wszystkich chrześcijan”. - To samo nastąpiło w Syrii, w Sudanie, a teraz chce się to zrobić w Egipcie, który ma pierwszą wspólnotę chrześcijańską na Bliskim Wschodzie i największą wspólnotę islamską w świecie arabskim - podkreślił duchowny.

Wskazał, że chrześcijanie z całego świata mogą swym współwyznawcom w Egipcie pomóc najpierw modlitwą, a następnie niedopuszczeniem do tego, by radykalizm religijny i islamski terroryzm zakorzeniły się w ich krajach. - Trzeba wspierać umiarkowany dyskurs religijny nie tylko w Egipcie, ale także w Europie. W europejskich meczetach są imamowie, którzy głoszą radykalne i zapalne kazania - zaznaczył ks. Greiche. Kolejną rzeczą, którą można zrobić jest pomoc w uzyskaniu przez egipskich chrześcijan lepszego wykształcenia.

pb (KAI/Fides) / Kair

« 1 »

reklama

reklama

reklama