W tradycyjnym orędziu z okazji Wielkiego Czwartku, który w chrześcijaństwie wschodnim wypada w tym roku 5 kwietnia, Arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk wezwał kapłanów do „ożywienia daru powołania”.
Wzywam wszystkich kapłanów do „ożywienia daru powołania”, jaki otrzymali od Pana oraz do gorliwego służenia Mu, aby nie było w naszych parafiach osób nieznających Zbawiciela i Jego nauki. Z takim apelem zwrócił się do duchowieństwa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) jego zwierzchnik.
W tym dniu „wspominamy, jak nasz Pan Jezus Chrystus służy swym uczniom, przemawia do nich i pozostawia im największy dar dla ludzkości – samego Siebie w Najświętszej Eucharystii a dla stałego sprawowania jej ustanawia święty sakrament kapłaństwa” – napisał abp Szewczuk. Zaznaczył, że Zbawiciel zaprasza księży, „aby szli za Nim, upodabniali się do Niego, byli Jego sługami i szczodrze dawali Go innym”.
Powołanie kapłańskie zawiera w sobie odpowiedzialne posłannictwo: nauczanie powierzonego duchownym ludu Bożego i wychowywanie go w wierze. „Mamy przekazywać ludziom zbawczą naukę, robić uczniami Chrystusa tych wszystkich, do których Kościół święty nas posyła, głosić im Słowo Boże, ucząc ich prawd wiary i towarzysząc wiernym wszystkich kategorii w ich wzrastaniu duchowym” – podkreślił zwierzchnik UKGK. Zauważył przy tym, że dziś nie wszyscy kapłani uświadamiają sobie w pełni osobistą odpowiedzialność za posługę katechetyczną, a to właśnie duszpasterz jako ten, któremu Chrystus polecił być widzialnym i czynnym obrazem Jego Samego – Dobrego Pasterza, winien troszczyć się o wzrost i dojrzewanie w wierze każdej osoby, którą On powierzył jego opiece.
„Z wielkim niepokojem widzimy obecnie, że nawet ci ludzie, którzy często przychodzą do naszych świątyń, bardzo mało znają tego Boga, w którego wierzą” – głosi orędzie głowy UKGK. Przypomina, że duchowni są wezwani do odkrywania Słowa Bożej Ewangelii i pomagania wiernym w jego zrozumieniu, aby poznali oni Jezusa, uwierzyli w Niego i stali się prawdziwymi i przekonanymi Jego wyznawcami. „Dlatego nauczanie wiary jest rdzeniem posługi kapłańskiej” – podkreślił autor Przesłania do duchowieństwa UKGK.
Zwrócił uwagę, że katechizować trzeba nie tylko dzieci, przygotowujące się do I komunii św., ale w nie mniejszym stopniu również młodzież i dorośli, ci wszyscy, którym grozi utrata wiary i ci, którzy szukają odpowiedzi na złożone zagadnienia swego życia.
Zdaniem abp. Szewczuka w Kościele greckokatolickim jest wielu przygotowanych i gorliwych katechetów – świeckich i sióstr zakonnych i księża powinni zapraszać ich do posługi w parafiach. Jednocześnie podkreślił, że „katecheci świeccy są tylko pomocnikami kapłanów i nie mogą być ich pełnoprawnymi zastępcami”.
„Musimy zapytać samych siebie, dlaczego dzisiaj, gdy minęły już dziesięciolecia od odzyskania przez nasz Kościół daru wolności i nasze wspólnoty w terenie mogą się swobodnie rozwijać, mamy parafie, w których katechizacji jako takiej nie ma” – ubolewał zwierzchnik UKGK. Zapytał retorycznie, „jak może być żywą parafia bez dobrze przygotowanej stałej i wysokiej jakościowo katechizacji czy szkoły wiary?”. Zapewnił, że „Kościół wzywa nas do przemyślenia na nowo naszych sposobów posługi katechetycznej i ewangelizacji”.
kg (KAI/RISU) / Kijów