Zgromadzenie Braci Szkolnych obchodziło wczoraj 300. rocznicę śmierci swego założyciela św. Jana Chrzciciela de la Salle. W Rouen, w miejscu jego śmierci, jubileuszową Mszę odprawił abp Dominique Lebrun.
Braci Szkolnych jest dziś 4,5 tys. Są obecni w 78 krajach. W ich szkołach uczy się ponad milion uczniów. Dziedzictwo św. Jana Chrzciciela de la Salle nie wyczerpuje się jednak w tych liczbach. To on bowiem przed 300 laty zrewolucjonizował system nauczania i jest uważany za twórcę współczesnego szkolnictwa. Mówi rzecznik Braci Szkolnych Lionel Fauthoux.
Twórca szkolnictwa powszechnego
“Kluczowym elementem w jego życiu było otwarcie szkół na dzieci ubogie. W XVII w. była to prawdziwa innowacja. Do tej pory bowiem jedynie dzieci z wyższych sfer społecznych miały prawo do wykształcenia. On tymczasem szukał dzieci ulicy, by nauczyć je czytać i pisać. On też jako pierwszy uczył dzieci w języku ojczystym – powiedział Radiu Watykańskiemu Lionel Fauthoux. – Jego podstawowym powołaniem było jednak przede wszystkim kształcenie nauczycieli. On sam nauczał raczej mało. Ale kształcił nauczycieli, napisał «Zasady dobrego wychowania», w których wyłożył swój model wychowawczy, którego celem nie było jedynie zdobycie wykształcenia, ale kształtowanie całego człowieka poprzez troskliwą obecność i przekazywanie wiedzy.”