Na terenie brazylijskiej Amazonii, obejmującej ponad 60 proc. kraju, odbyła się zakrojona na szeroką skalę akcja informacyjna poprzedzająca synod poświęcony temu zagrożonemu regionowi świata.
Synodalne spotkanie zwołane przez Franciszka przebiegać będzie pod hasłem: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla integralnej ekologii”.
W ramach akcji informacyjnej odbyło się ponad 70 różnych spotkań i dyskusji. Wypracowane na nich materiały zostały przekazane teologom, którzy przygotowali specjalny dokument będący głosem brazylijskiej Amazonii w synodalnej debacie. Posłuży on ekspertom, którzy uczestniczyć będą w Rzymie w spotkaniu przygotowującym Instrumentum Laboris do październikowego Synodu Biskupów. W wypracowanie dokumentu zaangażowały się kościelna sieć pan-Amazonii (Repam-Brasil) wraz z przedstawicielami innych wspólnot chrześcijańskich i przedsiębiorstw zajmujących się wydobywaniem minerałów na terenie Amazonii.
Podczas wielu przeprowadzonych spotkań wspólnoty w Amazonii wsłuchiwały się w głos Kościoła, przedstawiały swoje sugestie odnośnie do prowadzenia ewangelizacji, jak też ochrony środowiska naturalnego. Podkreślono, że obrady synodalne będą szczególnym momentem do wykazania aktualnej sytuacji Kościoła w Amazonii. „Czy staje on po stronie obrońców życia, słabszych, biedniejszych, ludów tubylczych, jak też mieszkańców osad nadbrzeżnych” – zastanawia się bp Evaristo Pascoal Spengler z prałatury Marajó w stanie Pará. Podkreśla on, że misję jaką powinien realizować Kościół, wskazuje Jezus w Ewangelii, wędrując po drogach Palestyny. „Tak jak Jezus, Kościół pragnie być obecnością Boga żywego w tej wielkiej Amazonii i wołać z przekonaniem: tutaj jest życie, ponieważ Bóg jest obecny w życiu tego ludu” – zauważa hierarcha.
Źródło: www.vaticannews.va