W Wielki Piątek myśli wszystkich chrześcijan kierują się ku Jerozolimie gdzie Chrystus umarł na krzyżu, by pojednać ludzkość z Bogiem.
Katolicy w Jerozolimie wspominają wydarzenia Wielkiego Piątku w dwóch miejscach, na Kalwarii i na Via Dolorosa.
W Jerozolimie liturgia Wielkiego Piątku na Kalwarii odbywa się we wczesnych godzinach porannych. Modlitwie z licznym udziałem duchowieństwa oraz lokalnych wiernych i pielgrzymów przewodniczył administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa. Charakterystycznym elementem jerozolimskiej liturgii na Kalwarii jest adoracja relikwii Krzyża Świętego.
Kalwaria nie jest jednak jedynym miejscem modlitwy kościoła jerozolimskiego w Wielki Piątek. Od wczesnych godzin porannych liczni pątnicy przemierzali bowiem Via Dolorosa, by w modlitewnym skupieniu medytować tajemnicę męki i śmierci Jezusa. Jak co roku wielu pielgrzymów dołączyło do prowadzonego przez Braci Franciszkanów nabożeństwa Drogi Krzyżowej, która wiodła zatłoczonymi ulicami Starego Miasta od pretorium Piłata do bazyliki Bożego Grobu, a więc na Kalwarię, miejsca ukrzyżowania Chrystusa.
Jerozolimskie obchody Wielkiego Piątku zakończy wieczorne misterium pogrzebu Jezusa. Będzie ono miało miejsce w Bazylice Bożego Grobu. Misterium to gromadzi wielu wiernych, zarówno miejscowych chrześcijan jak i przybyłych na święta pielgrzymów. Program misterium obejmuje czytanie opisu Męki Pańskiej, procesję na Kalwarię, zdjęcie ciała Jezusa z krzyża, namaszczenie wonnościami i złożenie do Grobu. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej jak i sama procesja pogrzebu Jezusa została wprowadzona przez franciszkanów oficjalnych stróżów miejsc świętych. Podkreśla ona człowieczeństwo Jezusa, który umarł na krzyżu. Jest ona także formą adoracji Ukrzyżowanego Pana.
Źródło: www.vaticannews.va