Ameryka Łacińska: rośnie bieda, nie widać dróg wyjścia

246 milionów mieszkańców Ameryki Łacińskiej, czyli ponad 40 proc. całej populacji, żyje w biedzie – alarmuje były wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji zajmującej się tym obszarem globu ziemskiego.

Guzmán Carriquiry Lecour wskazuje, że kraje tego regionu wchodzą w nową fazę przemian politycznych, ale bez ciągłości, która zapewniłaby autentyczny postęp ekonomiczy, społeczny i polityczny. Na kontynencie wrze. W wielu krajach dochodzi do protestów społecznych. Mieszkańcy Haiti, Portoryko, Nikaragui, Kolumbii, Ekwadoru, Boliwii oraz Chile wychodzą na ulice i domagają się swoich praw. Niestety ze strony rządzących nie otrzymują zadowalających odpowiedzi.

Były sekretarz Watykańskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej podkreślił, że elity tego kontynentu nie przewidziały i nie zrozumiały tego, co się obecnie dzieje. Podobnie tamtejszy Kościół jest wezwany, aby odpowiednio odczytać znaki czasów, wobec których staje.

Zdaniem Guzmana Carriquiry jest rzeczą oczywistą, że potęgujące się protesty są wynikiem biedy i nierówności społecznych, które tam panują. Dzieje się tak m.in. dlatego, że przez lata nie przeprowadzono żadnych reform strukturalnych, które zmniejszyłyby nierówności, a ulepszyły działania na rzecz ludności. Stąd od 2017 roku bieda w Ameryce Łacińskiej znowu wzrasta, aż do obecnej alarmującej liczy 246 milionów mieszkańców.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama