Arcybiskup San Francisco: nie pokonamy przemocy przemocą

Protestujący przeciwko rasizmowi i brutalności policji zniszczyli w parku Golden Gate w San Francisco pomnik św. Junipero Serry, założyciela pierwszych katolickich misji w Kaliforni, uznawanego za ojca tego miasta. Zachowanie uczestników marszu stanowczo potępił arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone.

Zdaniem hierarchy, ruch, który powstał po zabójstwie George'a Floyda, zrodził się ze słusznego gniewu i sprzeciwu, teraz jednak został przekształcony w ruch przemocy, grabieży i wandalizmu. „Myślę, że każdy, komu zależy na sprawiedliwości i równości rozumie to oburzenie, ale nie można go wyrażać za pomocą takiej samej brutalności, z jaką walczymy” – powiedział abp Cordileone.

Jego zdaniem pomniki nie są nieusuwalne, zawsze można dokonać korekty społecznej pamięci, ale należy to robić ze słusznych przyczyn i po dyskusji z udziałem możliwie najszerszego grona mieszkańców miasta. „W tym przypadku nie było racjonalnej dyskusji, a jedynie agresywne zachowanie tłumu, bardzo niepokojące zjawisko, które zdaje się rozszerzać na cały kraj” – oświadczył hierarcha. Przypomniał też postać św. Franciszka, orędownika pokoju, od imienia którego San Francisco wzięło swoją nazwę. Zachęcił, aby z jego przykładu czerpać wzór walki o prawa człowieka.

Junipero Serra został kanonizowany przez Papieża Franciszka w 2015 roku. Był osiemnastowiecznym misjonarzem franciszkańskim, który założył dziewięć misji katolickich na obszarze, który później stał się Kalifornią. Wiele z nich przekształciło się z czasem w centra wielkich miast tego regionu. Serra przyczynił się do nawrócenia tysięcy rdzennych mieszkańców Kalifornii na chrześcijaństwo i nauczył ich nowych technologii rolniczych.

Krytycy uważają go za symbol europejskiego kolonializmu, a misje przez niego założone opisują jako obozy pracy dla rdzennych Amerykanów. Niektórzy twierdzą, że sam Junipero Serra dopuszczał się nadużyć wobec Indian. Jednak jego obrońcy, w tym arcybiskup Cordileone, uważają, że był on w rzeczywistości rzecznikiem rdzennych mieszkańców i obrońcą praw człowieka. „Św. Junipero Serra chronił Indian przed hiszpańskimi żołnierzami. Nawet ze swoją chorą nogą, która powodowała u niego silny ból, udał się aż do miasta Meksyk, aby uzyskać od wicekróla Hiszpanii specjalne uprawnienia w celu zdyscyplinowania wojska, które nękało tubylców” – powiedział abp Cordileone.

W ostatnich dniach podczas protestów, wywołanych śmiercią George'a Floyda, w USA obalono lub zdewastowano kilkanaście pomników. W Portland demonstranci zniszczyli i pokryli napisami pomnik Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych; zniszczono także pomniki Krzysztofa Kolumba, prezydentów Ulyssesa Granta i Thomasa Jeffersona.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao