Brazylia: zbiórka żywności dla biednych rodzin dotkniętych pandemią

Najbardziej wrażliwymi na zainfekowanie są ludy tubylcze. Organizmy Indian amazońskich są bardzo podatne na choroby oddechowe. Już prawie jedna trzecia wszystkich szczepów indiańskich została zaatakowana przez wirusa.

Od ponad dwóch miesięcy episkopat Brazylii i Caritas prowadzą akcję zbierania żywności dla najbiedniejszych rodzin, szczególnie dotkniętych przez pandemię koronawirusa. Dotychczas w 89 diecezjach zebrano prawie 2 tony żywności, a także odzież i artykuły higieniczne.

Ks. Patriky Samuel Batista, odpowiedzialny z ramienia episkopatu za organizację różnych akcji humanitarnych stwierdził, że tam gdzie nie dociera pomoc rządowa, tam wyciągnięta dłoń Kościoła jest obecna, aby udzielać pierwszej pomocy osobom znajdującym się w warunkach zaniedbania i biedy, i przedstawiciele Kościoła obejmują te osoby stałą solidarnością. Pomoc Kościoła obejmuje różne realia ubóstwa: ludy tubylcze, ludzi bezdomnych, migrantów, uchodźców, a także bezrobotnych, którzy utracili możliwości stałej pracy.

Krajowa Rada Sprawiedliwości (CNJ) w miniony wtorek utworzyła obserwatorium, aby mieć pewność, czy dostarczana jest pomoc ludom tubylczym, które są narażone na dużą podatność podczas trwającej pandemii. Regionalny Sąd Federalny ustanowił karę 100 tysięcy reali wobec rządu, jeżeli nie będą regularnie dostarczane produkty żywnościowe społecznościom tubylczym w São Gabriel da Cachoeira, w stanie Amazonas, gdzie znajduje się największa w kraju populacja Indian mająca najpoważniejsze trudności w znoszeniu pandemii.

– Hasło biblijne tegorocznej Kampanii Braterstwa «Zobaczył, okazał współczucie i zatroszczył się o niego» (Łk.10, 33-35) stało się prawdziwym projektem życiowym. Ten projekt życiowy realizowany jest przez tych, którzy posiadają umiejętność zamiany współczucia na konkretny gest solidarności – zauważa ks. Patriky Samuel Batista.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao