Co kryje się na obrazie Maryi z Guadalupe? Oto osiem szczegółów!

12 grudnia przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. O słynnym obrazie z Meksyku mówi się, że nie został uczyniony ręką ludzką. Jakie tajemnice w sobie kryje? Co możemy znaleźć na obrazie Matki Bożej?

W 1531 roku na wzgórzu Tepeyac, które mieści się na terenie dzisiejszego Meksyku, Maryja  Panna objawiła się św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin. Na płaszczu Indianina utrwalił się w cudowny sposób wizerunek Matki Bożej, który jest obecnie otaczany ogromną czcią, szczególnie przez wiernych z Meksyku. Najświętsza Maryja Panna wzywała, przez św. Juana Diego, wszelkie kraje do tego, aby kochały jej Syna. Dziś ogromna liczba wiernych modli się przed wizerunkiem Matki Bożej w meksykańskich domach, prosząc, aby wybłagała im potrzebne łaski u Jezusa.

Oryginalny obraz, odbity na płaszczu Juana Diego, zadziwia pod wieloma względami. Co możemy na nim znaleźć? Przybliżmy sobie osiem szczegółów:

1. Tilma. Jest to materiał, z którego był wykonany płaszcz św. Juana Diego, na którym pojawił się cudowny wizerunek Maryi Panny. Co w tym szczególnego? Tilma zazwyczaj ulega zniszczeniu po dwudziestu latach. Tymczasem wizerunek utrzymuje się już przez 489 lat!

2. Oczy Matki Bożej na obrazie. Kryją w sobie zdarzenia, pewne obrazy, które można zobaczyć jedynie przy pomocy współczesnej technologii. Nie da się ich zobaczyć gołym okiem.

3. Czarna wstążka na brzuchu Maryi. Indianie mieli taki zwyczaj, że kobieta, która była w stanie błogosławionym, przepasywała się czarną wstążką. Czarna wstążka na obrazie Maryi sugeruje więc, że Matka Boża chciała podkreślić moment swojego bycia w ciąży. Pan Jezus więc również jest ukryty na tym obrazie... pod Sercem Matki.

4. Gwiazdy na płaszczu Maryi. Czy to jedynie ozdoba? Czy mają jakieś znaczenie? Otóż gwiazdy odzwierciedlają układ konstelacji, jaki jest widoczny z Meksyku.

5. Kwiat na łonie Maryi. Kwiat ten to jaśmin „nahui ollin". Nie znalazł się w tym miejscu przez przypadek, gdyż „nahui ollin" symbolizuje sam środek świata. Jeśli czarna wstążka wskazuje, że Maryja na tym obrazie jest brzemienna, to jaśmin może wskazywać, że Jezus jest centrum wszystkiego.

6. Kolory szat Maryi. Maryja ubrana jest w złotą suknię. Kolor ten symbolizuje godność królewską. Płaszcz jest koloru błękitnego, a ten kolor z kolei jest symbolem wieczności, nieba.

7. Wąż pod stopami Maryi. Ogólnie wąż jest symbolem szatana. Znana jest biblijna scena z raju, kiedy Pan mówi do węża, że niewiasta zmiażdży mu głowę, a on zmiażdży jej piętę. Na tym obrazie jednak dostrzega się jeszcze jedną symbolikę: wąż w tamtejszych wierzeniach był symbolem azteckiego boga, któremu składano ofiary z ludzi. Maryja pokonuje tego boga.

8. Księżyc. Księżyc pod stopami Matki Bożej, „niewiasty obleczonej w słońce", jest symbolem czystości.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama