Minęły 2 lata po podpisaniu deklaracji o braterstwie ludzkim w Abu Zabi. Deklaracja ta przynosi pewne owoce, ale ciągle musimy dorastać do tego, co w niej zostało zawarte, uważa prof. Mokrani, wykładowca na Uniwersytecie Gregoriańskim
Muzułmanie widzą, że Papież coraz częściej odwołuje się do islamu, a islamski uniwersytet Al-Azhar i dialog z jego imamem uznaje za swe źródło inspiracji – uważa muzułmański islamoznawca prof. Adnane Mokrani, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Wskazuje on na encyklikę „Fratelli tutti”. Fakt, że do jej napisania zainspirował Papieża imam, jest wydarzeniem o znaczeniu historycznym – przyznaje prof. Mokrani, podkreślając, że muzułmanie odbierają to bardzo pozytywnie – jest to dla nich zaszczyt.
Jutro przypada druga rocznica popisania wspólnej deklaracji z Abu Zabi. Z tej okazji po raz pierwszy będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa, ustanowiony przez ONZ. Papież i imam Al-Azhar będą przeżywać go razem dzięki wirtualnemu połączeniu. Zdaniem prof. Mokraniego wspólna deklaracja o braterstwie jest aktem prorockim.
„Są wielkie oczekiwania ze strony muzułmańskiej, a także ze strony wszystkich, którzy są zaangażowani w dialog oraz w proces humanizacji, którzy postrzegają to jako swoją misję i podzielają tę wizję. Wspólna deklaracja o ludzkim braterstwie proponuje jasną wizję, możliwą do zaakceptowania przez wszystkich, którą możemy urzeczywistniać wszyscy razem, jako misję międzyreligijną. Postrzegam to jako ważny znak prorocki. Musimy też jednak dokonać samokrytyki. Nie dorośliśmy jeszcze do tych słów. Musimy wstać z miejsca i zobaczyć, co konkretnie możemy zrobić. Jest to bowiem wielkie zobowiązanie. Nie jest to łatwe.“