Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Znaleźli doskonale zachowany, kompletny embrion dinozaura. Naukowcy wreszcie zbadali dokładnie znalezisko... „Baby Yingliang” to mające około 70 mln lat skamieniałe jajo owiraptora, teropoda blisko spokrewnionego z ptakami.
Skamielina, która została odkryta w 2000 roku w Ganzhou w prowincji Jiangxi w południowych Chinach, jest niebywała, gdyż zawiera kompletny embrion dinozaura. „To pierwszy i jedyny tak dobrze zachowany okaz, jaki kiedykolwiek odkryto” – stwierdzili naukowcy, których cytuje portal focus.pl.
Naukowcy wreszcie zbadali dokładnie znalezisko... „Baby Yingliang” to mające około 70 mln lat skamieniałe jajo owiraptora, teropoda blisko spokrewnionego z ptakami. Jak pisze Katarzyna Grzelak na portalu focus.pl, „od odkrywców odkupił skamielinę Liang Liu, dyrektor firmy Yingliang Group, zajmującej się przemysłem kamieniarskim i wydobywczym. Lecz zamiast od razu poddać skamielinę analizom, Liu złożył ją w prywatnym magazynie, gdzie pozostała przez kilkanaście lat. Doczekała się ponownego odkrycia dopiero w 2015 roku, kiedy firma rozpoczęła budowę Muzeum Historii Naturalnej Yingliang Stone. W poszukiwaniu eksponatów do powstającego muzeum pracownicy przeglądali zbiory zgromadzone przez Liu i natrafili na niezwykłą skamieniałość. „Baby Yingliang” było jednym z kilku skamieniałych jaj znajdujących się w magazynie Liu. Naukowcy zwrócili na nie uwagę, ponieważ w miejscu, w którym skamielina się naruszyła, spostrzegli fragment szkieletu dinozaura”.
Po analizie okazało się, że... to jeden z najlepiej zachowanych embrionów dinozaura znanych nauce! Badacze oszacowali, że skamieniałość zawiera embrion owiraptora w późnym stadium rozwoju. „Odkrycie embrionu „Baby Yingliang” wskazuje, że niektóre zachowania wcześniej uważane za charakterystyczne wyłącznie dla ptaków, mogą być zakorzenione głębiej w ewolucji i mogły występować u dinozaurów dziesiątki, a nawet setki milionów lat temu” – mówi Fion Waisum Ma, paleobiolożka na Uniwersytecie Birmingham w Wielkiej Brytanii dla iScience.
Badania będą pogłębiane.
źródło: KG, focus.pl; iScience.