Nowe światło na historię ewolucji dinozaurów i ptaków rzucone! Znaleziono dobrze zachowany embrion dinozaura!

Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Znaleźli doskonale zachowany, kompletny embrion dinozaura. Naukowcy wreszcie zbadali dokładnie znalezisko... „Baby Yingliang” to mające około 70 mln lat skamieniałe jajo owiraptora, teropoda blisko spokrewnionego z ptakami.

Skamielina, która została odkryta w 2000 roku w Ganzhou w prowincji Jiangxi w południowych Chinach, jest niebywała, gdyż zawiera kompletny embrion dinozaura. „To pierwszy i jedyny tak dobrze zachowany okaz, jaki kiedykolwiek odkryto” – stwierdzili naukowcy, których cytuje portal focus.pl.

Naukowcy wreszcie zbadali dokładnie znalezisko... „Baby Yingliang” to mające około 70 mln lat skamieniałe jajo owiraptora, teropoda blisko spokrewnionego z ptakami. Jak pisze Katarzyna Grzelak na portalu focus.pl, „od odkrywców odkupił skamielinę Liang Liu, dyrektor firmy Yingliang Group, zajmującej się przemysłem kamieniarskim i wydobywczym. Lecz zamiast od razu poddać skamielinę analizom, Liu złożył ją w prywatnym magazynie, gdzie pozostała przez kilkanaście lat. Doczekała się ponownego odkrycia dopiero w 2015 roku, kiedy firma rozpoczęła budowę Muzeum Historii Naturalnej Yingliang Stone. W poszukiwaniu eksponatów do powstającego muzeum pracownicy przeglądali zbiory zgromadzone przez Liu i natrafili na niezwykłą skamieniałość. „Baby Yingliang” było jednym z kilku skamieniałych jaj znajdujących się w magazynie Liu. Naukowcy zwrócili na nie uwagę, ponieważ w miejscu, w którym skamielina się naruszyła, spostrzegli fragment szkieletu dinozaura”.

Po analizie okazało się, że... to jeden z najlepiej zachowanych embrionów dinozaura znanych nauce! Badacze oszacowali, że skamieniałość zawiera embrion owiraptora w późnym stadium rozwoju. „Odkrycie embrionu „Baby Yingliang” wskazuje, że niektóre zachowania wcześniej uważane za charakterystyczne wyłącznie dla ptaków, mogą być zakorzenione głębiej w ewolucji i mogły występować u dinozaurów dziesiątki, a nawet setki milionów lat temu”  – mówi Fion Waisum Ma, paleobiolożka na Uniwersytecie Birmingham w Wielkiej Brytanii dla iScience.

Badania będą pogłębiane.

źródło: KG, focus.pl; iScience.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama