Powstaje pierwsza szkoła katolicka imienia bł. Carla Acutisa

Diecezja w Australii chce otworzyć pierwszą katolicką szkołę imienia bł. Carla Acutisa. „To zaszczyt nazwać naszą szkołę imieniem tak inspirującej młodej osoby, która pokazała, że dzieci i młodzież mogą żyć życiem oddanym Bogu i trosce o ludzi” – powiedział bp Columba Macbeth-Green.

Szkoła bł. Carla Acutisa będzie miała „w swoim sercu codzienne życie modlitewne i nabożeństwa do Najświętszej Eucharystii, gdzie wszyscy uczniowie będą mieli okazję zbudować głęboką przyjaźń z Jezusem” – mówi biskup założyciel. W wywiadzie dla CNA biskup Columba Macbeth-Green powiedział, że jego diecezja chce nadać swojej nowej szkole niebiańskiego patrona, którym „dzieci mogą inspirować się w wierze”.

W 2020 r. Carlo Acutis został pierwszym millenialsem, który został beatyfikowany przez Kościół katolicki. Był to chłopak, który interesował się komputerami, ale żył głęboką wiarą i nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu.

Jak powiedział biskup diecezji Wilcannia-Forbes, w związku z życiem i zainteresowaniami jest oczywistym patronem tej szkoły.

Kiedy błogosławiony Carlo był uczniem szkoły podstawowej, często w drodze do szkoły zatrzymywał się w swojej parafii na modlitwę przed tabernakulum.

 „W centrum szkoły będzie kaplica. Wszystko stamtąd wychodzi” – powiedział biskup Columba Macbeth-Green. Dzieci będą mogły swobodnie wchodzić do kaplicy i się modlić. Będzie to codzienność szkolnego życia.

Biskup jest głęboko przekonany, że większy nacisk na Eucharystię może zapewnić duchową odnowę katolickiego wychowania. „Musimy ożywić młodych ludzi miłością do naszego Pana” – mówi. Zaznacza, że trzeba zmodernizować program edukacji religijnej, aby dzieci nie tylko poznawały doktrynę wiary, ale także żyły w osobistej relacji z Jezusem.

Jak tłumaczył, bł. Carlo jest dobrym patronem dla tej szkoły także dlatego, że ze względu na rozległe terytorium diecezji, uczniowie coraz więcej korzystają z technologii. Powinni na wzór Carla nauczyć się, jak odnajdywać się w technologicznym świecie, aby wykorzystać go w dobrym celu i aby pomagał w rozwoju wiary.

 „Niektóre z naszych maleńkich szkół mają już wirtualne sale lekcyjne z innymi szkołami, więc dwie lub trzy z naszych szkół mogą się spotkać i razem prowadzić zajęcia z nauk ścisłych, nawet jeśli są oddalone od siebie o 100 kilometrów” – powiedział.

Pandemia COVID-19, która ostatnio szczególnie mocno uderzyła w niektóre rdzenne społeczności diecezji, opóźniła budowę szkoły. Planuje się, że szkoła bł. Carla Acutisa zostanie otwarta w 2024 roku i przymnie ok. 300-500 uczniów.

„To zaszczyt nazwać naszą szkołę imieniem tak inspirującej młodej osoby, która pokazała, że dzieci i młodzież mogą żyć życiem oddanym Bogu i trosce o otaczających ich ludzi” – powiedział biskup.

Źródło: CNA

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama