W 2019 r. Departament Sprawiedliwości USA ogłosił, że po prawie 20-letnim zawieszeniu zostanie wznowione stosowanie kary śmierci. Od lipca wykonano 10 egzekucji, na ten tydzień zaplanowano jeszcze trzy. Biskupi przypominają nauczanie Kościoła w tej kwestii.
W panelu internetowym w piątek nowy przewodniczący komitetu doktryny biskupów USA omówił sprzeciw Kościoła wobec kary śmierci w ramach walki z „kulturą odrzucenia”. „Kościół zdecydowanie stwierdza, że państwo nie może i nie powinno korzystać z władzy wykonywania kary śmierci” – powiedział biskup Daniel Flores z Brownsville.
Biskup Flores, który został wybrany w listopadzie na nowego przewodniczącego komitetu doktrynalnego konferencji biskupów Stanów Zjednoczonych, zabrał głos podczas panelu internetowego „Zabijanie w nasze imię: egzekucje federalne i świadectwo w obronie życia”, którego gospodarzem był Uniwersytet Georgetown.
Panel odbył się w kontekście serii federalnych egzekucji; po prawie dwudziestoletnim zawieszeniu stosowania kary śmierci Departament Sprawiedliwości ogłosił w 2019 r., że egzekucje zostaną wznowione.
Od lipca rząd federalny dokonał egzekucji na 10 skazanych, a trzy kolejne egzekucje zaplanowano w przyszłym tygodniu przed inauguracją prezydenta elekta Joe Bidena 20 stycznia.
Lisa Montgomery, skazana za zamordowanie kobiety w ciąży i wycięcie z niej nienarodzonego dziecka, ma zostać stracona 12 stycznia. Jej prawnik powiedział CNA, że zwrócił się do prezydenta Trumpa o złagodzenie wyroku Montgomery na dożywocie z powodu jej stanu – ciężkiej choroby psychicznej i uszkodzenia mózgu.
Ponadto Cory Johnson – skazany za zabójstwo siedmiu osób – ma zostać stracony 14 stycznia, a Dustin John Higgs – skazany za porwanie i zabójstwo trzech kobiet – 15 stycznia.
W piątek biskup Flores powiedział, że kara śmierci jest częścią potępionej przez papieża Franciszka „kultury odrzucenia”, która „zabija ludzi, by rozwiązywać problemy”.
„Robimy to od nienarodzonych aż po osoby starsze. Pozwalamy ludziom umrzeć – lub zabijamy ludzi, w przypadku kary śmierci – aby rozwiązać problemy. Kościół po prostu mówi: «Dość krwi»” – powiedział.
Bp Flores przyznał, że czasami nie jest „wygodnie” kochać kogoś, zwłaszcza „kiedy tak wiele sił chce wymazać twarze i nazwiska i tę godność”. Jednak, jak utrzymywał, Kościół naucza, że nadal trzeba kochać, aby być „konsekwentnym” świadkiem godności życia.
„Musisz spojrzeć na tę osobę” – nalegał. „W przeciwnym razie to tylko statystyka” – dodał. Ludzie uważają, że skazany przestępca jest „problemem” rządu. „W końcu rząd to my. My jesteśmy za to odpowiedzialni” – powiedział o egzekucjach.
Podczas Adwentu Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych poprosiła administrację o zaprzestanie egzekucji.
W 2018 roku papież Franciszek zmienił paragraf Katechizmu Kościoła Katolickiego dotyczące kary śmierci: „Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie”.
„Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo. Ponadto, zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win” – podaje aktualna wersja Katechizmu.
Wcześniej Katechizm nauczał, że „kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem”. Podkreślono tam jednak, że „przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale”.
Źródło: catholicnewsagency.com, vaticannews.va