reklama

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Jak rozpoznać udar?

W drugi wtorek maja przypada Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Ma on na celu poszerzyć wiedzę na temat udaru i okazać wsparcie osobom, które go doświadczyły.

Najwięcej udarów dotyczy udarów mózgu – jest to aż 80% udarów! Udar to bardzo poważna choroba, która wymaga natychmiastowej reakcji w chwili pojawienia się. Przyczyną wystąpienia udaru jest najczęściej zwężenie lub zamknięcie światła naczynia, które doprowadza krew do mózgu. 

Udar mózgu to jeden z najgroźniejszych problemów zdrowotnych, społecznych oraz ekonomicznych na świecie. W Polsce udary zajmują trzecie miejsce pod względem ogólnej śmiertelności oraz stanowią pierwszą przyczynę trwałej niepełnosprawności wśród społeczeństwa po 40 roku życia. Coraz częściej dotykają młodych ludzi. Wiedza społeczeństwa na temat objawów udaru jest jednak wciąż niewystarczająca. Tymczasem szybkość rozpoznania pierwszych objawów i czas interwencji medycznej, z włączeniem odpowiedniego leczenia, jest bardzo istotnym czynnikiem warunkującym stopień uszkodzeń układu nerwowego i w dalszej konsekwencji, poziom niepełnosprawności tych osób. Szybkość zastosowania nowoczesnych metod leczenia w udarze niedokrwiennym wpływa na ich skuteczność. Dodatkowo wcześnie wdrożona fizjoterapia po przebytym udarze mózgu, szczególnie u osób młodych, wpływa na zmniejszenie negatywnych skutków niepełnosprawności oraz pozwala na powrót do życia zawodowego i społecznego.

Jak rozpoznać objawy udaru? Strona Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się Wsparcie, podaje prosty sposób na rozpoznanie udaru. Zalecają oni zastosowanie akronimu słowa UDAR. O co chodzi?

Należy zapamiętać kilka ważnych rzeczy, kryjących się pod każdą literą:

U – utrudniona mowa
D – dłoń/ ręka opadająca
A – asymetria ust
R – reaguj natychmiast! Dzwoń 999 lub 112.

Warto zadbać o zdrowy styl życia. Warto zadbać o aktywność na świeżym powietrzu. Spacerowanie przez 30 minut dziennie zmniejsza ryzyko zgonu u osób po udarze.

Ryzyko udaru zwiększają: nadciśnienie tętnicze, stres, zaburzenia rytmu serca, alkohol, palenie tytoniu, czy nawet środki antykoncepcyjne.

Nowe badania z Australii pokazują, że pomocny po udarze może być selen. Inne badania (z USA i Chin) z kolei wykazały, że picie zarówno kawy i herbaty zamiennie, jak i jedynie jednego z tych napojów wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia udaru. 

Selen może pomóc po udarze. Nowe badania Uniwersytetu Queensland

Picie kawy i herbaty może obniżać ryzyko demencji i udaru

źródło za: udarowcy.com.pl

 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao