Ewangelizator na miarę potrzeb dzisiejszego świata. Kim jest bp Barron?

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej 2 czerwca poinformowało, że biskupem diecezji Winona-Rochester w Minnesocie został Robert Emmet Barron. Nie wszyscy jednak wiedzą, że bp Barron jest niezwykle aktywny w mediach społecznościowych, a jego konta śledzą miliony internautów z całego świata. 

Robert Emmet Barron urodził się 19 listopada 1959 r. w Chicago, jednak z pochodzenia Irlandczykiem. W 1986 roku został wyświęcony na kapłana, a sześć lat później zaczął nauczać w seminarium w Mundelei, gdzie w latach 2012-2015 pełnił funkcję rektora. Posiada tytuł doktora teologii sakralnej Institut Catholique de Paris oraz tytuł magistra filozofii Katolickiego Uniwersytetu Ameryki. 

Ewangelizator XXI wieku 

Bp Barron Słowo Boże głosi na wiele różnych sposobów. Prowadzi także liczne wykłady w Stanach Zjednoczonych i na arenie międzynarodowej. Duszpasterz ewangelizował nawet w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży. Wydał także wiele książek i esejów. Jednak Dobrą Nowinę szerzy nie tylko w tradycyjny sposób z ambony, ale także przez Internet. Stworzył m.in. serial dokumentalny „Katolicyzm”, który był emitowany w telewizji publicznej. A w 2000 r. uruchomił swoją platformę Word On Fire. Jego programy są regularnie emitowane w stacjach WGN America, EWTN, Telecare, Relevant Radio oraz na kanale YouTube. Strona internetowa bp. Barrona Word on Fire oferuje codzienne blogi, artykuły, komentarze i podcasty. 

Bp Barron cieszy się ogromną popularnością w mediach społecznościowych. Ma miliony followersów: 

  • 3,1 mln+ zwolenników na Facebooku
  • 518 000+ subskrybentów YouTube
  • 342 000+ obserwujących na Instagramie
  • 188 600+ obserwujących na Twitterze

Nauczanie bp. Barrona

Z wielką swobodą mówi o nauczaniu Kościoła Katolickiego. Chce opowiedzieć światu o katolicyzmie i go nim zachwycić, tak jak sam jest nim zachwycony.

W filmiku opublikowanym 22.05 opisuje na przykład, jak powinna wyglądać nasza relacja z Jezusem.

„Jezus nie chce, abyśmy Go przyjmowali w jakiejś części naszego domostwa przez jakiś czas. Jest On Panem – Dominus. To łacińskie słowo podobne jest do angielskiego «dominate» czy polskiego «dominować». Powiesz: «nie chcę, żeby ktoś nade mną dominował». Przykro mi, ale On nie jest jakimś tam twoim kolegą, ale jest Panem twojego życia i pragnie panować w każdym aspekcie twojego życia” – powiedział w nagraniu. 

W swoich wypowiedziach podkreśla także piękno i wartość Mszy św. 

„Msza jest uprzywilejowanym spotkaniem z Jezusem Chrystusem. Chrześcijaństwo nie jest filozofią, nie jest teorią społeczną, nie jest ideologią, chrześcijaństwo to relacja z Chrystusem. (...) Czym jest Msza? Msza jest najintensywniejszym sposobem zobaczenia wieczności, dzięki której możemy obcować z Jezusem” – stwierdza duchowny w wypowiedzi z 9 listopada 2017 r. 

Bp Barron jest też autorem publikacji „Aby rozpalić ogień na ziemi”, w której stara się wiernym wytłumaczyć, jaka jest misja Kościoła Katolickiego.

„Zadaniem Kościoła Katolickiego jest wzywanie ludzi do świętości i wyposażanie ich do świętego życia. Jego misją nie jest tworzenie miłych ludzi, ludzi o złotych sercach lub ludzi o dobrych intencjach; jego misją jest tworzenie świętych, ludzi o heroicznych cnotach… Zmniejszanie wymagań, ponieważ są one trudne, a większość ludzi ma trudności z ich realizacją, to narażanie na szwank samego znaczenia i celu Kościoła. Jednak oto druga strona. Kościół katolicki łączy swoje nadzwyczajne wymagania moralne z niezwykle łagodnym systemem pokutnym. Kościół pośredniczy w nieskończonym miłosierdziu Bożym tym, którzy nie spełniają tego ideału (czyli praktycznie wszystkich). Dlatego Jego przebaczenie jest tak hojne i tak absolutne. Uchwycenie obu tych skrajności oznacza zrozumienie katolickiego podejścia do moralności” – pisze biskup.

Radość i nadzieja, którą głosi biskup w mediach społecznościowych Robert Barron sprawiają, że niektórzy dzięki niemu odkrywają, czasem na nowo, prawdziwe oblicze Jezusa. Tak bardzo, że aż chcą Nim żyć na co dzień.

Źródła: Youtube, Wordonfire, Catholicnewsagency

« 1 »

reklama

reklama

reklama