Stolica Apostolska gotowa jest zrobić wszystko, gotowa jest służyć temu pokojowi – zapewnił papież Franciszek w refleksji po modlitwie Anioł Pański.
W stanowczych słowach wezwał do zakończenia działań zbrojnych, utworzenia korytarzy humanitarnych i prowadzenia negocjacji. Poinformował, że w minionym tygodniu na Ukrainę udało się dwóch przedstawicieli Watykanu: kard. Konrad Krajewski i kard. Michael Czerny – nie tylko w imieniu Stolicy Apostolskiej, ale całego świata chrześcijańskiego.
„Na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez. Nie chodzi tylko o operację wojskową, ale o wojnę, która sieje śmierć, zniszczenie i nędzę – mówił papież Franciszek – Ofiar jest coraz więcej, podobnie, jak osób uciekających: głównie matek i dzieci. W tym umęczonym kraju dramatycznie rośnie z godziny na godzinę potrzeba pomocy humanitarnej”.
Papież zwrócił się z apelem o zapewnienie korytarzy humanitarnych oraz zagwarantowanie i ułatwienie dostępu z pomocą, „aby przynieść życiodajną pomoc naszym braciom i siostrom gnębionym bombami i strachem”. „Przede wszystkim wzywam, by ustały ataki zbrojne i przeważyły negocjacje, aby przeważył też zdrowy rozsądek i aby powrócono do respektowania międzynarodowego prawa” – powiedział Ojciec Święty.
Podziękował też wszystkim, przyjmującym uchodźców, a także dziennikarzom, którzy z narażeniem życia przekazują wiadomości z ogarniętego wojną kraju. „Dziękuję bracia i siostry za tę waszą służbę, która pozwala nam być bliskim dramatów tych ludzi i zdać sobie sprawę z okrucieństwa wojny” – powiedział Franciszek.
Następnie, wraz zebranymi na Placu św. Piotra odmówił modlitwę „Zdrowaś Maryjo” w intencji Ukrainy.
Ojciec Święty zapewnił: „Stolica Apostolska gotowa jest zrobić wszystko, gotowa jest służyć pokojowi. W tych dniach na Ukrainę pojechało dwóch kardynałów, aby służyć ludowi, aby pomagać: kard. Krajewski, jałmużnik papieski, aby zawieźć pomoc najbardziej potrzebującym, oraz kard. Czerny, podsekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka”. Jak wyjaśnił, ich obecność symbolizuje nie tylko bliskość papieża, ale „całego ludu chrześcijańskiego, które chce zbliżyć się i powiedzieć: wojna jest szaleństwem! Prosimy, zatrzymajcie się, popatrzcie na to okrucieństwo!”.
azr (KAI) / Watykan