Holenderska organizacja opieki społecznej Philadelphia opublikowała Biblię dla osób z upośledzeniem umysłowym.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną do tej pory często korzystały z Biblii dla dzieci, ale organizacja uważa, że powinny one mieć swoją własną wersję, dostosowaną do ich możliwości intelektualnych, ale przedstawioną językiem właściwym dla osób dorosłych.
Informację przekazał holenderski dziennik Nederlands Dagblad na podstawie komunikatu prasowego organizacji. Według Philadelphii osoby niepełnosprawne umysłowo powinny mieć Biblię, która jest „nie dziecinna, ale poważna i zawiera prawdziwe historie biblijne”. Dlatego Philadelphia zaprojektowała wydanie „Hoopvolle verhalen voor jou” („Pełne nadziei historie dla ciebie”). Książkę można kupić za niecałe 20 euro.
Specjalna wersja Biblii zawiera teksty, które osoby z upośledzeniem umysłowym mogą czytać samodzielnie. Jednak, jak podaje Nederlands Dagblad, opowiadania nadają się także do czytania innym. Książka składa się z 77 opowiadań koncentrujących się przede wszystkim na „nadziei, wykorzystywaniu talentów i popełnianiu błędów” – pisze Philadelphia w komunikacie prasowym. Ilustracje do opowiadań wykonali uczestnicy zajęć w pracowniach terapii zajęciowej.
Według rzeczniczki pomysł wydania specjalnej Biblii narodził się w czasie pandemii Covid-19. Coraz bardziej popularne stały się w tym okresie historie biblijne, publikowane serwisie YouTube. „Uznaliśmy, że to jest tak cenne, że należy to w jakiś sposób zachować”.
Holenderska inicjatywa wydaje się godna naśladowania. Dla osób upośledzonych umysłowo lektura pełnego tekstu Biblii może być zbyt dużym wyzwaniem, ale w przypadkach lżejszego upośledzenia nie są one niezdolne do zrozumienia tekstu podanego prostszym językiem. Tego rodzaju publikacja może być przeznaczona zarówno bezpośrednio dla takich osób, jak i dla ich opiekunów. Może też stać się cenną pomocą duszpasterską.