Kościół we Włoszech podjął szerokie dochodzenie w sprawie nadużyć seksualnych

Kościół rzymskokatolicki we Włoszech rozpoczął dochodzenie w sprawie nadużyć seksualnych, do których dochodziło w Kościele w ostatnich latach. Część ofiar krytycznie odnosi się do tej decyzji, ponieważ badania nie sięgają wstecz poza rok 2000.

 

Poinformowała o tym w piątek konferencja biskupów włoskich, której nowo wybranym przewodniczącym jest kardynał Matteo Zuppi. „Kościół jest po stronie ofiar” - oświadczył Zuppi, jak podał włoski nadawca Sky. Przewodniczący włoskiego episkopatu wymienił walkę z nadużyciami seksualnymi jako jeden z priorytetów dla Kościoła w tym kraju w najbliższym czasie. Kolejnymi istotnymi kwestiami są: podjęcie drogi synodalnej, tak aby zapewnić bardziej powszechne i aktywne uczestnictwo wiernych w życiu Kościoła oraz zwrócenie uwagi na osoby marginalizowane, wykluczane i pokrzywdzone – w wyniku wojen, migracji czy innych problemów społecznych i ekonomicznych. W wywiadzie dla kolejnej stacji telewizyjnej, TV2000, kardynał podkreślał wielokrotnie, że Kościół musi być blisko wszystkich, a szczególnie – blisko tych, którzy cierpią.

Akademicki ośrodek badawczy ma obecnie przygotować niezależny raport na temat przypadków nadużyć w latach 2020-2021. Ponadto zostanie przeprowadzona osobna analiza danych dotyczących nadużyć we wcześniejszym okresie, obejmującym lata 2000-2021, „we współpracy z niezależnymi instytutami badawczymi”.

Po ukazaniu się tej informacji ofiary nadużyć w Kościele skrytykowały decyzję o tym, że analiza ma dotyczyć tylko ostatnich 20 lat. Francesco Zanardi, przewodniczący włoskiego stowarzyszenia ofiar, który jako nastolatek był molestowany przez księdza, zwraca uwagę, że wiele przypadków nadużyć z ubiegłego wieku – w tym jego własny – pozostaje poza spektrum badań. Zanardi nie ustaje w poszukiwaniu i sporządzaniu map przypadków nadużyć.

Kardynał Zuppi wyjaśnia, że analiza nie sięga dalej w przeszłość, ponieważ „trudno jest oceniać przeszłość według dzisiejszych standardów”. Dodał, że „nie ma potrzeby, aby cokolwiek ukrywać; przed niczym nie uciekamy. Naszym obowiązkiem jest zbadanie tego w obliczu tak wielkiego cierpienia”.

Raport dotyczący ostatnich dwóch lat ma zostać ukończony w listopadzie. Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwają badania nad poprzednimi dwiema dekadami.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama