Niemcy: sąd uznał prawo do organizowania publicznej modlitwy pro-life

Czuwania modlitewne, w tym „Czterdzieści dni dla życia”, mogą odbywać się przed biurami organizacji Pro-Familia. Tak zdecydował Sąd Administracyjny w Mannheim.

Zgodnie z decyzją sądu, przed centrum organizacji Pro Familia w godzinach otwarcia mogą odbywać się czuwania modlitewne, o ile nie prowadzi to do „fizycznych lub psychologicznych obciążeń” dla kobiet w ciąży odwiedzających poradnię. Informację tę podaje agencja Idea. Pro Familia oferuje poradnictwo na tematy dotyczące seksualności i ciąży, w tym aborcji. Decyzja sądu oznacza, że działacze pro-life nie mogą gromadzić się przed samym wejściem do budynku, mogą jednak modlić się w nieco większej odległości, mając budynek w zasięgu wzroku.

Sprawa została wniesiona do sądu po tym, jak miasto Pforzheim zabroniło organizowania czuwań przed lokalnym centrum Pro Familia. Miasto argumentowało, że cicha akcja modlitewna organizacji pro-life „40 dni dla życia” jest dozwolona tylko wtedy, gdy odbywa się w takiej odległości od biura Pro Familia, że nie jest możliwe, aby natknęły się na nią kobiety odwiedzające poradnię. Rada miasta próbowała udowadniać, jakoby publiczna modlitwa miała piętnować takie kobiety i wywierać na nie nacisk psychologiczny. To nosiłoby znamiona wpływania ich swobodne decyzje i naruszałyby ich prawa.

Z tą argumentacją nie zgodziła się działaczka pro-life Pavica Vojnović i odwołała się od decyzji władz miasta. Początkowo sąd odrzucił jej pozew, ostatecznie jednak jej sprzeciw został uwzględniony.

Sąd uznał, że nakaz narusza prawo do wolności zgromadzeń określone w artykule 8 niemieckiej Ustawy Zasadniczej. Gwarantuje ono posiadaczom podstawowych praw do samodzielnego określania miejsca, czasu, rodzaju i treści zgromadzenia. Podobny wyrok zapadł już wcześniej w odniesieniu do analogicznej sytuacji, która miała miejsce w innym niemieckim mieście, Frankfurcie nad Menem.

Wbrew mylącej nazwie, organizacja Pro Familia nie służy dobru rodziny, ale jest częścią światowej organizacji Planned Parenthood Federation (IPPF) i jej członkiem założycielem. Jak czytamy na jej stronie internetowej, „jest wiodącą pozarządową organizacją usługową i konsumencką zajmującą się zdrowiem i prawami seksualnymi i reprodukcyjnymi w Niemczech”. W sferze jej działalności znajduje się także edukacja seksualna, w tym kierowana do dzieci w wieku przedszkolnym, jawnie promująca wczesne uświadamianie seksualne i tematykę LGBT. Pro Familia istnieje od 1952 roku, a jej centra działają na terenie całych Niemiec.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama