W Kazachstanie trwają od kilku dni masowe protesty i rozruchy przeciwko autorytarnemu rządowi, gwałtownie tłumione przez służby bezpieczeństwa i wojsko. Liczba zabitych sięga co najmniej kilkudziesięciu osób, rannych jest ponad tysiąc
Patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl I jest zaniepokojony zamieszkami, do których doszło w Kazachstanie. „Mieszkańcy tego kraju w centralnej Azji stoją w obliczu poważnego konfliktu wewnętrznego”, powiedział zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego 7 stycznia w Moskwie, podczas liturgii prawosławnego Bożego Narodzenia. Dodał, że dzieje się to tuż obok, „na terytorium historycznej Rusi, dlatego nie możemy być obojętni wobec tego rozlewu krwi, starć i chaosu”.
„Konflikt w Kazachstanie musi być zażegnany, a w kraju musi zapanować prawdziwy pokój”, stwierdził patriarcha Cyryl I i zapewnił: „Będziemy się za to modlić, pracować i żyć nadzieją, że tak się stanie”. Dwa dni wcześniej o „natychmiastowe zaprzestanie podsycania bratobójczych konfliktów” zaapelował w przesłaniu wideo prawosławny metropolita Kazachstanu, Aleksander.
Pomimo niepokojów w Kazachstanie, kościoły chrześcijańskie w tym kraju kontynuują swoją działalność. W świątyniach odbywają się nabożeństwa i odmawiane są modlitwy o pokój - poinformował biskup pomocniczy katolickiej stołecznej archidiecezji Nur-Sułtan, Athanasius Schneider. „Naród kazachski pragnie harmonii w życiu społecznym", powiedział biskup.
W Kazachstanie trwają od kilku dni masowe protesty i rozruchy przeciwko autorytarnemu rządowi. Jest już ponad 1000 osób rannych, a 400 trafiło do szpitala. W publicznej telewizji władze podały, że w zamieszkach zginęło 12 członków sił bezpieczeństwa, a ponad 350 zostało rannych. W wyniku zamieszek w stolicy kraju, Nur-Sułtan aresztowano ponad 2 tys. osób. Prezydent Kassym-Schomart Tokajew zapowiedział w przemówieniu telewizyjnym 7 stycznia, że jeśli rozruchy będą nadal trwały, rozkaże siłom bezpieczeństwa strzelać bez ostrzeżenia. Do Kazachstanu zmierzają siły Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym Wspólnoty Niepodległych Państw.
Ok. 70 procent spośród liczącego ponad 18 milionów mieszkańców Kazachstanu stanowią muzułmanie. Większość z ok. czterech milionów chrześcijan to wyznawcy prawosławia podlegającego Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Katolików jest ponad 120 tys.