W Niemczech zniesiono zakaz reklamowania aborcji. „Zdrowie i samostanowienie kobiet są prawami człowieka” 

Niemiecki rząd w piątek zdecydował, że znosi zakaz reklamy przerywania ciąży. Zgodnie z nowelizacją udostępnianie przez lekarzy informacji na temat aborcji na stronach internetowych nie będzie już przestępstwem.

W piątek rano niemiecki Bundestag zniósł paragraf 219a Kodeksu karnego, który zakazywał lekarzom publicznego udostępniania informacji o aborcjach i oznaczał zagrożenie karne dla lekarzy, jeśli np. na swojej stronie internetowej lub w inny sposób w mediach społecznościowych podają oni informacje o aborcji. Za skreśleniem paragrafu zakazującego reklamowania aborcji głosowały koalicyjne frakcje SPD, Zielonych i FDP oraz frakcja lewicowa, przeciw CDU, CSU i AfD.

Podczas trwania debaty w parlamencie federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann, że obecnie, gdy kobieta staje przed trudnym pytaniem o ewentualną aborcję, to „z reguły” najpierw szuka informacji w Internecie. Stwierdził, że „każdy troll i zwolennik teorii spiskowych” może rozpowszechniać informacje w Internecie, a „wysoko wykwalifikowani lekarze” nie mogą tego robić. Według niego to jest absurdalne i niesprawiedliwe i „dlatego to „najwyższy czas” na zniesienie tego paragrafu. 

Minister ds. rodziny Lisa Paus również była bardzo zadowolona z wyników głosowania. Cytowana przez telewizję ARD mówiła o „triumfie”, gdyż w ten sposób wzmocniła się wolność kobiet w Niemczech. „Dziś jest dobry dzień dla lekarzy w Niemczech, a jeszcze lepszy dla kobiet w naszym kraju”, które mogą teraz liczyć na „fachową poradę i dobre wsparcie” – oświadczyła Paus. „Zdrowie i samostanowienie kobiet są prawami człowieka” – dodała.

Z kolei prof. dr hab. Günter Krings, rzecznik ds. polityki prawnej grupy parlamentarnej CDU/CSU uważa, że „zniesienie zakazu reklamy jest błędem”. „Federalny Trybunał Konstytucyjny zobowiązał ustawodawcę do zachowania w świadomości społecznej ochrony życia nienarodzonego. Ponieważ nienarodzone dziecko ma ludzką godność od samego początku. Reklama stoi przed tym zadaniem w sposób oczywisty. Każdy, kto dopuszcza reklamę, akceptuje z aprobatą, że aborcje są przedstawiane i postrzegane jako normalna usługa medyczna. Ale tak nie jest!” – stwierdził. 

Aborcja w Niemczech 

Zabijanie dzieci u naszych wschodnich sąsiadów jest dopuszczalna, jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiety lub doszło do niej w wyniku gwałtu. W pozostałych przypadkach aborcja może być przeprowadzona w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży (14 tygodni od ostatniego krwawienia).

Źródło: pch24.pl, gazetaprawna.pl, kath.net

« 1 »

reklama

reklama

reklama