Jak cię widzą, tak cię piszą. Mówi się, by nie oceniać książki po okładce, ale i tak wszyscy analizujemy osobowość i charakter ludzi na podstawie ich wyglądu czy ubioru. Czym jest zatem cnota skromności w sposobie ubierania się, o której mówili święci?
Dla św. Tomasza z Akwinu św. Franciszka Salezego i św. Alfonsa Marii Liguori lokalna moda wyznacza akceptowalny i skromny sposób ubierania się zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Św. Tomasz z Akwinu rozumiał, że skromność jest częścią cnoty umiarkowania, która pomaga nam w naszych pragnieniach. W odniesieniu do ubioru wyjaśnia, że uczciwość znajduje odzwierciedlenie w naszym ubiorze i dotyczy to mężczyzn jak kobiet, chłopców i dziewcząt. To, co nosimy, przedstawia innym to, kim jesteśmy i co robimy.
Św. Franciszek Salezy, mówiąc o elegancji, podkreśla, że czyste i schludne ubranie świadczy o szacunku do siebie i innych.
„Ucz się, aby być uporządkowanym i nie pozwól, aby cokolwiek w tobie było niechlujne”. Skromność i prostota są niewątpliwie najlepszą ozdobą piękna.
Św. Franciszek Salezy mówi także o przestrzeganiu zwyczajów naszej kultury, gdzie skromnie wcale nie oznacza niemodnie, bądź wyróżniająco.
Wyjaśnia, że „jeśli chodzi o materiał i fason ubioru, zależy to od różnych okoliczności takich jak czas, wiek, ranga osoby itp. Zmienia się to przy wielu okazjach”.
Powinniśmy zatem ubierać się adekwatnie do okoliczności.
Św. Alfons Maria z Liguori uważał, że intencja ma znaczenie. Tutaj mężczyźni, jak i kobiety, muszą uważać na ubiór. Wyjaśnia on, że musimy sprawdzić, czy dane formy ubioru pasują do naszych lokalnych zwyczajów i jakie są nasze intencje.
Ustalenie zasad dotyczących tego, co jest skromne, gdy mamy do czynienia ze zmienną modą, jest ciężkie. Jednak rozsądne podejście powinno pomóc w podjęciu decyzji o stosownym ubraniu.
Poza unikaniem pożądania u innych ludzi, wszyscy jesteśmy wezwani do dbania o to, jak się ubieramy. Nie powinniśmy też wyróżniać się, ale wpasować w nasze społeczeństwo w piękny i przyzwoity sposób.
Zdaniem świętych musimy mieć pokorę w sposobie ubierania się, nie starając się przesadzać lub umniejszać. Mamy być zadowoleni z tego, jak się ubieramy zgodnie z naszymi możliwościami.
Źródło: ACIPrensa