Nabiera kształtów jeden z głównych postulatów synodów biskupów o rodzinie: przygotowanie do małżeństwa w formie katechumenatu. 6 lat po ukazaniu się adhortacji„ Amoris laetitia" Stolica Apostolska ogłosiła dokument, który wyjaśnia, jak ma wyglądać przedmałżeński katechumenat. W przedmowie do dokumentu Papież zapowiada, że powstaną też analogiczne wytyczne dla duszpasterstwa rozwodników i osób żyjących w związkach niesakramentalnych.
Dokument pod tytułem „Drogi katechumenalne dla życia małżeńskiego” został przygotowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Jest przeznaczony dla osób, które są zaangażowane w duszpasterstwa rodzin w Kościołach lokalnych.
Na wstępie Papież przypomina, że ustanowienie tego typu przygotowania do małżeństwa wynika ze świadomości, że głoszenie chrześcijańskiej wizji małżeństwa jest prawdziwą dobrą nowiną, a Kościół musi głosić wciąż na nowo zwłaszcza młodym piękno tego sakramentu i zawartej w niej łaski. Z drugiej strony taka forma przygotowań okazuje się niezbędna, aby zapobiec zawieraniu małżeństw nieważnych albo zbyt powierzchownych, które nie są potem w stanie poradzić sobie z nieuniknionymi kryzysami.
Papież przyznaje, że do poświęcenia większej uwagi przygotowaniom do małżeństwa skłania też Kościół poczucie obowiązku. Zdecydowana większość chrześcijan żyje bowiem w rodzinach, to na nich opierają się parafie, wolontariat, stowarzyszenia i ruchy. Rodziny są stróżami życia i kolebką powołań. Przygotowaniu do małżeństwa Kościół nie może więc poświęcać mniej uwagi i czasu niż formacji do innych stanów życia, takich jak kapłaństwo czy życie konsekrowane.
Franciszek przypomina, że na jego życzenie małżeński katechumenat rozciąga się na trzy etapy: przygotowanie do sakramentu, jego celebrację oraz towarzyszenie w pierwszych latach małżeństwa.