22 maja Paulina Jaricot została w Lyonie ogłoszona błogosławioną Kościoła katolickiego.
Uroczystości beatyfikacyjne rozpoczęły się zaraz po zakończeniu Zebrania Ogólnego Papieskich Dzieł Misyjnych w Lyonie, na którym obradowali dyrektorzy krajowi PDM z całego świata. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczy kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Ta niedziela jest bardzo ważnym dniem dla Papieskich Dzieł Misyjnych oraz wszystkich róż Żywego Różańca.
„Paulina zawsze była bardzo uważna na świat, w którym żyła. I zawsze uważna na to, co czuje. Jako nastolatka, słuchając kazania księdza w swojej parafii, doznała głębokiego wzruszenia. To było jakby jej nawrócenie. Kazanie dotyczyło próżności, a ona zrozumiała, że nie może już dłużej żyć powierzchownie, musi żyć w pełni. Oddała się Bogu i mocno zaangażowała w życie Kościoła i misje" – mówił Radiu Watykańskiemu ks. Philippe Curbelié.
Jak czytamy na stronie Radia Maryja, bł. Paulina Jaricot (1799–1862) była najmłodszym dzieckiem Joanny i Antoniego Jaricot. Przyszła na świat w Lyonie, we Francji, 22 lipca 1799 r. Wychowała się w rodzinie głęboko wierzącej, przywiązanej do Kościoła, pracowitej i solidarnej z potrzebującymi. W wieku 17 lat przeżyła duchowe przebudzenie i poświęciła swoje życie Jezusowi i Maryi. Zorganizowała w kilku parafiach grupy dziewcząt, którym pokazywała zobowiązania religijne i moralne wynikające z kultu Serca Jezusowego. Dzięki nim rozwinęła system cotygodniowych zbiórek na potrzeby misji. Wspierała w ten sposób francuskich misjonarzy pracujących na Dalekim Wschodzie. Po trzech latach system jej działalności wdrożono w Stowarzyszeniu Rozkrzewiania Wiary. W 1826 r. Paulina założyła Żywy Różaniec pomyślany jako krucjatę modlitwy dla ratowania rodaków przed bezbożnictwem. Wspaniale rozwinięty, ożywił wiarę w wielu francuskich parafiach i stał się podporą dla misjonarzy. W wieku 35 lat Paulina ciężko zachorowała. Została uzdrowiona w sanktuarium św. Filomeny we Włoszech. Pobyt we Włoszech, a szczególnie w Rzymie, natchnął ją myślą o konieczności modlitw o jedność chrześcijan. Po powrocie do Lyonu opracowała materiały do modlitwy w tej intencji. Zaangażowała się też w sprawy społeczne. Miała w pamięci rewolucję lipcową z 1830 r. i bunt robotników. Otworzyła „Bank Niebios” – instytucję darmowych pożyczek. Chciała też stworzyć przedsiębiorstwo wzorcowe dbające nie tylko o zysk, lecz także o godność pracownika. Kierownictwo reaktywowanej huty „Rustrel” powierzyła ludziom, którzy ją oszukali. Przedsiębiorstwo nie przetrwało nawet roku. Bankructwo firmy otworzyło drogę do oskarżeń i pomówień, stało się źródłem kłopotów i utrapień. Wyśmiana, opuszczona przez najbliższych, z niespłaconymi długami, zmarła 9 stycznia 1862 r. Po latach Kościół uznał jej wkład w powstanie Dzieła Rozkrzewiania Wiary, a lektura jej listów, biuletynów Żywego Różańca i osobistych zapisków pozwoliła poznać bogactwo ducha Pauliny. Rozpoczęty w 1910 r. proces beatyfikacyjny właśnie się zakończył.
Bł. Paulino Jaricot, módl się za nami!
Dziś beatyfikacja Pauliny Jaricot. Transmisja od godz. 15.00
źródło: missio.org.pl; Radio Watykańskie, Radio Maryja