„Praca naszych księży polega nie tylko na tym, by zadbać o tych, którzy już są, ale ewangelizować nowych” – powiedział biskup diecezji Trójcy Przenajświętszej w Ałmatach. Odwiedził on Polskę z pracującym tam na co dzień misjonarzem z diecezji bydgoskiej, ks. Arturem Zarasiem.
Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk spotkał się dziś z przewodniczący konferencji episkopatu Azji Środkowej, bp. José Luísem Mumbielą Sierrą z Kazachstanu.
„Do Kazachstanu przyjechałem 25 lat temu, jako młody ksiądz diecezjalny z Hiszpanii, do jednego z dużych miast, by zaczynać wszystko od początku. Wówczas szukałem do pomocy Niemców i Polaków. Można powiedzieć, że Kościół do XX wieku opierał się przede wszystkim na współpracy z osobami tych narodowości” – mówił bp Sierra.
Duchowny zaznaczył, że Kościół w Kazachstanie żyje dziś w odmiennych okolicznościach: Niemcy wyjechali, ubyło Polaków i samych Kazachów – zwłaszcza młodych, którzy poszukują lepszych warunków. „Zauważamy odpływ wiernych, a także migrację z małych wiosek do większych miast. Przez to wiele wspólnot jest zamykanych. Jednak sam Kościół wzrasta poprzez miejscowych ludzi. Praca naszych księży polega nie tylko na tym, by zadbać o tych, którzy już są, ale ewangelizować nowych” – powiedział biskup.
W diecezji, którą kieruje bp José Luís Mumbiela Sierra, pracuje około dwudziestu księży oraz około trzydzieści osób zakonnych. „Chcemy, by w każdej wspólnocie funkcjonowała rada parafialna, która zaangażuje osoby świeckie. Zależy nam na rozwijaniu dzieł miłosierdzia. Druga droga, którą powinien iść Kościół w Kazachstanie, wiąże się z «wychowaniem ludzi». Chcielibyśmy stworzyć miejsce, w którym kształcilibyśmy przyszłych katechistów, bliskich współpracowników, gotowych do pomocy. Zależy nam również na wprowadzeniu języka kazachskiego do liturgii, rozwoju mediów i seminarium” – dodał przewodniczący episkopatu Azji Środkowej.
Biskup Krzysztof Włodarczyk podziękował za podzielenie się sytuacją Kościoła w Kazachstanie. „Trzeba rzeczywiście docierać z Ewangelią najpierw do tych, którzy są mieszkańcami tego kraju. Na pewno nie należy ustawać w modlitwie o nowe powołania, tak jak w Polsce, gdzie również martwimy się, że w dłuższej perspektywie zacznie brakować księży. Jestem jednak głęboko przekonany, że Jezus jest Dobrym Pasterzem i powołuje, jednak dzisiaj trudniej odpowiedzieć tym, których On woła” – powiedział, zwracając także uwagę na większe zaangażowanie świeckich.
„Planujemy powołanie szkoły katechistów, a także myślimy o stałym diakonacie, by nie zostawić wiernych bez opieki. Trzeba myśleć przyszłościowo, czyli o ożywianiu olbrzyma, którym są właśnie świeccy” – dodał ordynariusz bydgoski.
jm / Bydgoszcz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.