„Posiadacie chwalebną historię do zapamiętania i opowiedzenia, ale przede wszystkim przed wami jest wielka historia do zbudowania” - powiedział Papież na spotkaniu z Prymasowską Radą Konfederacji Kanoników Regularnych św. Augustyna.
Struktura ta nie ma charakteru prawnego, ale wspiera komunię pomiędzy różnymi zgromadzeniami, które ją tworzą i podzielają ten sam charyzmat. Franciszek zauważył, że to sprzyja zachowaniu równowagi pomiędzy autonomią poszczególnych wspólnot a odpowiedną koordynacją, która pozwala ustrzec się niezależności i izolacji.
Ojciec Święty zaznaczył, że komunia jest prawdziwym skarbem zgromadzeń zakonnych, ponieważ pozostają one wtedy otwarte na spotkanie, dialog i wzajemną pomoc. Praktykowanie duchowości spotkania jest niezbędne dla przeżywania synodalności w Kościele. Życie konsekrowane powinno także dostosowywać się do okoliczności czasu, różnych miejsc i kultur, oczywiście zawsze w świetle Ewangelii i własnego charyzmatu. Franciszek zauważył, że życie zakonne jest jak ożywiający strumień płynącej wody, jak sól, zachowująca od zepsucia i nadająca smak. Bardzo ważne – zdaniem Papieża – pozostaje zachowanie pamięci o korzeniach, ale nie powinna być to pamięć archeologiczna, ale deuteronomiczna, pozwalająca żyć teraźniejszością w pełni i bez lęku, aby z odnowioną nadzieją otwierać się na przyszłość.
Franciszek przypomniał następnie, że głównym zadaniem zakonników jest stałe i codzienne poszukiwanie Pana. Powinni to czynić poprzez bycie tkaczami braterskiej wspólnoty, w lekturze Pisma Świętego, na którego kartach rozbrzmiewa Chrystus i Kościół, poprzez odnajdywanie Go w liturgii, a zwłaszcza w Eucharystii oraz w studiach i duszpasterstwie. Chrystus jest także obecny w realiach naszych czasów i posyła swoje sługi do ożywiania świata zaczynem Królestwa Bożego.