Możliwości sztucznej inteligencji, generującej dowolne obrazy, są coraz większe. Niestety w parze nie idzie nasza zdolność do krytycznego odbioru tego, co płynie z mediów - dajemy się łatwo nabierać na fejki, takie jak zdjęcie Papieża w luksusowej puchowej kurtce
Dotarło do ciebie zdjęcie Papieża ubranego w luksusową białą kurtkę? Jeśli nie, być może zobaczysz je w najbliższych dniach. W rzeczywistości jednak nie jest to fotografia, a obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Dlaczego tak wielu z nas daje się nabrać na tego rodzaju fejki?
Problem bierze się przede wszystkim z tego, że im bardziej sensacyjna informacja czy obraz, tym chętniej klikamy, a następnie dzielimy się tymi treściami na mediach społecznościowych. W ten sposób fake newsy - a także fake images - rozchodzą się po internecie z prędkością błyskawicy. Nie weryfikujemy autentyczności powielanych obrazów, memów i informacji. Liczą się emocje, a rozsądek nie jest dziś w cenie.
Wygenerowany przez sztuczną inteligencję (Midjourney) obraz Papieża Franciszka w luksusowej białej kurtce podany został przez serwis Reddit, a następnie pojawił się w wielu innych mediach społecznościowych, wzbudzając lawinę komentarzy. Niektóry uznali, że ubranie przypomina kreacje domu mody Balenciaga i wyrażali swoje zdziwienie lub oburzenie, że papież nosi „coś takiego”. Innym z kolei ubranie to skojarzyło się z tzw. ludzikiem Michelin, znanej firmy oponiarskiej. Sęk w tym, że jedni i drudzy nie dostrzegli, że nie odnoszą się do rzeczywistości, ale do wytworu sztucznej inteligencji. To trochę tak, jakby komentować wypowiedź prezydenta USA, która nigdy nie pojawiła się w jego ustach, a wygenerowana została przez ChatGPT.
Papież tymczasem dostrzega potencjał sztucznej inteligencji, ale jednocześnie ostrzega przed jej nieroztropnym czy nieetycznym wykorzystaniem. AI jest tylko narzędziem - które można wykorzystać w różny sposób. I tak samo, jak z każdym innym narzędziem, gdy posługujemy się nim w sposób nieumiejętny, możemy wyrządzić krzywdę sobie samym, a także wielu innym. Technologia nie jest zła, złe może być natomiast to, jak ją wykorzystujemy.