Biskupi na całym świecie komentują dokument o błogosławieństwie „nieregularnych” par

Reakcje mediów, biskupów i komentatorów na dokument „Fiducia supplicans” odsłaniają fundamenty doktrynalnej deklaracji Dykasterii Nauki Wiary.

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kard. Victor Fernandez, wydał niepokojącą deklarację doktrynalną. Dokument „Fiducia supplicans” daje możliwość błogosławienia par „nieregularnych” np. tworzonych przez osoby tej samej płci. Zastrzega jednocześnie, że doktryna o małżeństwie się nie zmienia, a błogosławienie nie oznacza akceptacji związku.

Deklaracji wywołała na całym świecie lawinę komentarzy. Doktrynalną deklarację „z wielkim zadowoleniem” przyjął na przykład przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing. Birgit Mock, wiceszefowa Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, uważa deklarację za przełom i już zapowiedziała, że Niemcy opublikują ryt błogosławieństwa związków homoseksualnych.

Wpływowy lobbysta LGBT o. James Martin, jezuita w reakcji na deklarację papieża Franciszka napisał: „wraz z wieloma księżmi będę teraz z zachwytem błogosławił moich przyjaciół w związkach tej samej płci”. W sieci zamieścił filmik, na którym udziela błogosławieństwa będącym w związku mężczyznom.

Wielu biskupów w obawie przed zgorszeniem wśród wiernych całkowicie zakazało „praktykowania jakiejkolwiek formy błogosławieństwa par znajdujących się w sytuacji nieregularnej oraz par jednopłciowych”. Uczynili to m.in. duchowni z Astany, wyjaśniając wiernym, że „dzięki takim błogosławieństwom Kościół katolicki staje się, jeśli nie w teorii, to w praktyce, propagandystą globalistycznej i bezbożnej ideologii gender”. Konferencja Episkopatu Malawi także wydała zakaz błogosławieństwom takich par. W oficjalnej deklaracji hierarchowie wyjaśnili także, że Kościół nie może błogosławić grzesznych związków. Swój sprzeciw wobec watykańskiej deklaracji wyrazili także biskupi z Zambii.  

Ukraiński Kościół Greckokatolicki oświadczył, że watykańska deklaracja Fiducia Supplicans, która umożliwia błogosławienie par jednopłciowych, nie obowiązuje w nim i tym samym takie pary nie będą błogosławione.

W krytycznym duchu wypowiedział się na łamach portalu Kath.net bp Marian Eleganti. Wskazuje on na wątpliwy fundament zatwierdzonej przez papieża Franciszka deklaracji i samej idei błogosławienia żyjących w grzechu par.

„Nie da się pobłogosławić pary ludzi, ale już nie ich związku; nie można pobłogosławić pary, ale bez «potwierdzania» ich obiektywnie grzesznego stylu życia, jak to się tutaj proponuje. Są to wybiegi, które w praktyce nie będą skuteczne. Tak naprawdę będzie się dziać coś wprost przeciwnego” – pisze austriacki biskup. „Nie jest jednak możliwe przyjmować błogosławieństwa jako para, ze względu na nieporozumienia oraz na nieskuteczność takiego błogosławieństwa. «Niech Bóg da ci właściwy ogląd, umocni cię w dobru i utrwali w twojej decyzji trwania przy Jego przykazaniach. Niech towarzyszy ci w twoim nawróceniu swoją łaską!» Wszystko, co ponadto wykracza, jest sofistyką i nie trzyma się nauki Kościoła, ale ją rozmywa” – dodaje.

W wywiadzie wideo dla lifesitenews.com, bp Joseph Strickland wezwał wszystkich katolików, a zwłaszcza biskupów, do odrzucenia nowych „błogosławieństw” dla par homoseksualnych. Amerykański episkopat wydał oświadczenie, w którym zastrzega, że choć nauczanie Kościoła na temat małżeństwa nie uległo zmianie, deklaracja daje możliwość „towarzyszenia ludziom poprzez udzielanie błogosławieństw duszpasterskich, ponieważ każdy z nas potrzebuje uzdrawiającej miłości i miłosierdzia Boga w naszym życiu”.

Oświadczenie w sprawie deklaracji doktrynalnej wydał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że Fiducia supplicans „nie zmienia nauczania Kościoła”. W efekcie w swoim „Oświadczeniu” zamiast na Fiducia supplicans oparł się przede wszystkim na „Resposnum ad dubium” Kongregacji Nauki Wiary z 2021 roku, w której całkowicie i jednoznacznie wyklucza się błogosławienie związków homoseksualnych.

Autor „Oświadczenia” przypomniał, że akty seksualne poza małżeństwem są grzechem, wobec czego osoby, które znajdują się w związkach pozamałżeńskich „nie mogą otrzymywać błogosławieństwa”. Według „Oświadczenia” możliwe jest udzielenie błogosławieństwa wyłącznie pojedynczym osobom żyjącym w takich związkach – nigdy parom – ale tylko wówczas, gdy chcą się nawrócić.

 

 

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama