Reżim w Nikaragui aresztuje kolejnego biskupa

Za kraty trafił bp Isidro Mora. Hierarcha modlił się za innego uwięzionego biskupa, Rolando Álvareza. Areszt jest częścią wojny, jaką prezydent Daniel Ortega prowadzi z Kościołem.

63-letni biskup został zatrzymany w miejscowości  La Cruz de Río Grande, gdzie miał udzielić sakramentu bierzmowania 230 osobom. Dzień wcześniej Konferencja Episkopatu Nikaragui wydała list z wyrazami solidarności wobec biskupa Álvareza. Bp Mora podczas Mszy św. podziękował za ten list i zapewnił, że modli się za uwięzionego duchownego. Z powodu tej wypowiedzi aresztowano także Isidro Morę.

Bp Isidoro del Carmen Mora Ortega od 2021 r. kieruje diecezją Siuna. Na księdza został wyświęcony jako 40-latek. Początkowo posługiwał w diecezji Matagalpa. To jej ordynariuszem jest bp Rolando Álvarez, znany z piętnowania nadużyć reżimu Daniela Ortegi. W maju 2022 r. bp Álvarez ogłosił, że rozpoczyna strajk głodowy w proteście przeciwko policyjnej inwigilacji. Dwa miesiące później funkcjonariusze uniemożliwili mu wyjście na Mszę św. do katedry. Przez dwa tygodnie bp Álvarez przebywał w siedzibie kurii. W połowie sierpnia został zatrzymany razem z ośmioma innymi księżmi i trafił do aresztu domowego pod zarzutem tworzenia grupy przestępczej szkodzącej krajowi. Hierarcha mógł uniknąć więzienia, gdyby wyjechał z kraju. 9 lutego 2023 r. władza umieściła w samolocie wiozącym do Stanów Zjednoczonych 222 dysydentów. Biskup Álvarez odmówił jednak wejścia na pokład. Następnego dnia sąd w ekspresowym tempie skazał go na 26 lat i 4 miesiące pozbawienia wolności, utratę obywatelstwa i grzywnę. Biskup trafił do ciężkiego więzienia znanego jako „La Modelo”, gdzie przetrzymywani są opozycjoniści.
W lipcu 2023 r. świat obiegła informacja o tym, że bp Álvarez został zwolniony z więzienia i opuszcza kraj. Wiadomość okazała się fałszywa. W listopadzie władza rozpowszechniła nagranie mające pokazywać, że hierarcha odbywa wyrok w dobrych warunkach. Adwokat biskupa nazwał je fałszywą propagandą.

Prześladowanie Kościoła przez lewicowy reżim prezydenta Daniela Ortegi zaczęło się w 2018 r., kiedy to doszło do protestów przeciwko łamaniu prawa przez władze. Demonstranci chronili się wtedy w kościołach.  Ortega oskarżył Kościół katolicki o współudział w próbie zamachu stanu podjętej przez Waszyngton W marcu 2022 r. władze Nikaragui wydaliły nuncjusza apostolskiego, abp Waldemara Stanisław Sommertaga, a wkrótce potem 18 sióstr z Zakonu Misjonarek Miłości.

 

Źródło: reuters.com, havanatimes.org, aciprensa.com, gosc.pl, cnn.com

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama