Spekulacje teologów i dziennikarzy o rezygnacji kard. Burke z watykańskiego stanowiska

Wykładowca teologii na Uniwersytecie Oksfordzkim dr Thomas Carr przekonuje, że kard. Raymond Leo Burke został poproszony o rezygnację ze stanowiska w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej. Powodem mają być jego słowa na temat posłuszeństwa papieżowi.

W wywiadzie dla catholic.com kard. Burke przypomniał, że katolik nie ma obowiązku posłuszeństwa wobec swojego pasterza, jeśli ten naucza prawd niezgodnych z katolicką wiarą i moralnością. Według dr. Carra, przez tę wypowiedź hierarcha został poproszony o ustąpienie ze stanowiska.

„Kardynał Burke jest proszony o rezygnację ze względu na te słowa… Nie widzę jednak, gdzie miałby popełnić błąd”– napisał teolog na X.com.

Wyrazy wsparcia dla kard. Burka przekazał także bp Joseph Strickland z diecezji Tyler w Teksasie.

„Jestem z kardynałem Burke i modlę się za papieża Franciszka. Jezus Chrystus, Jego Oblubienica Kościół katolicki oraz Urząd Piotrowy są fundamentem naszego zbawienia, nie mogą być ze sobą sprzeczne. Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem. Nie ma innej drogi do Ojca” – napisał bp Strickland z diecezji Tyler w Teksasie. 

Do tej pory kard. Raymond Burke nie odniósł się do sugestii podnoszonych przez niektórych teologów i dziennikarzy. W latach 2008 - 2014 kard. Burke był prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Od 2017 r. jest zwykłym członkiem Sygnatury. Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej jest instancją odwoławczą i administracyjną, nadzorującą także działanie sądów kościelnych niższego rzędu. Zajmuje się sprawami prawnymi dotyczącymi potwierdzenia, rewizji, zmiany itp. spraw prowadzonych przez sądy kościelne w poszczególnych diecezjach, sporami kompetencyjnymi między różnymi instytucjami Kurii Rzymskiej, troską o prawidłowe funkcjonowanie „wymiaru sprawiedliwości” w Kościele itp. 


Zobacz też: ChatGPT odpowiedział na Dubia kardynałów „po katolicku”

Zajrzyj również: Gorliwy o synodzie, czyli mądrość starego kardynała Zena


Warto przypomnieć, że w marcu bieżącego roku kard. Burke wziął udział w programie EWTN „The World Over with Raymond Arroyo” wraz z kard. Georgem Ludwigiem Müllerem. W trakcie emisji były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej wezwał Watykan do nałożenia sankcji na biskupów, którzy głosowali podczas obrad niemieckiej drogi synodalnej za uchwałami popierającymi błogosławienie związków homoseksualnych. Przypomniał, że kanon 1364 Kodeksu Prawa Kanonicznego stwierdza, iż odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, ponieważ są to grzechy przeciwko samemu Chrystusowi i o najpoważniejszej naturze. Zaznaczył, że postulaty zgłaszane przez niemiecką drogę synodalną postrzegają Kościół jako swego rodzaju ludzką agencją, która jest manipulowana, aby wspierać pewne programy działania, dlatego nie można być obojętnym. Odrzucił zarzut, jakoby krytycy niemieckiej drogi synodalnej występowali przeciwko Franciszkowi.

„Kochamy papieża i staramy się mu pomóc w wypełnianiu jego misji. Natomiast ci ludzie, którzy po prostu ignorują to, co mówi do nich Stolica Piotrowa, pokazują, że nie mają dla Ojca Świętego szacunku będąc w istocie jego wrogami. Myślę, że jest jasne, iż każda rozsądna osoba może, to dostrzec”– powiedział w EWTN kard. Burke.

The World Over October 5, 2023 | NEW FORMAL QUESTIONS: Cardinal Raymond Burke with Raymond Arroyo
EWTN


Źródła: Fronda, PCh24, KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama