W ciągu 25 lat Chiny zużyły o 30 proc. więcej węgla niż reszta świata razem wzięta – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energii. Popyt jest zwiększany przez auta elektryczne oraz energochłonne centra danych i sztucznej inteligencji. W 2024 r. spalanie węgla na świecie było wyższe niż kiedykolwiek wcześniej, mimo dekarbonizacji w Unii Europejskiej.
Globalne zużycie węgla ustanowiło nowy rekord trzeci rok z rzędu. Według danych zebranych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) w raporcie „Coal 2024”, w tym roku na świecie spalono 8,77 mld ton kopalnego paliwa, o 1 proc. więcej niż w 2023 r.
W ciągu ostatnich 25 lat Chiny zużyły o 30 proc. więcej węgla niż reszta świata razem wzięta, ponieważ zapotrzebowanie na energię w Państwie Środka stale rośnie. Trend potwierdził się w 2024 roku: według wyliczeń IEA do końca roku Pekin zużyje 4,9 mld ton węgla, co stanowi 56 proc. światowego zapotrzebowania.
Według raportu, na wzrost złożyły się dwa czynniki: elektryfikacja usług wykorzystujących dotychczas inne paliwa oraz rozwój centrów danych i sztucznej inteligencji. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o elektromobilność. Chiny stały się największym na świecie producentem aut elektrycznych – dla zachodnich producentów, ale ostatnio przede wszystkim własnych marek
W Chinach zapotrzebowanie na węgiel wzrosło o 1 proc. w stosunku do 2023 r. W Indiach wzrost ten wynosi 5 proc. (1,3 mld ton, 15 proc. światowego zapotrzebowania). W Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych zużycie nadal spada: kraje rządzone z Brukseli spaliły o 12 proc. mniej węgla niż w zeszłym roku, a USA o 5 proc. mniej.
IAE zakłada, że po 2027 r. zapotrzebowanie na węgiel w Chinach będzie spadać, ale takie prognozy Agencja stawiała już na ten rok. W Chinach działa co najmniej 1161 elektrowni węglowych. Według brytyjskiej organizacji Carbon Brief, w kraju Xi Jinpinga w zeszłym roku zbudowano 95 proc. wszystkich nowych elektrowni węglowych. Zakłady postawione w zeszłym roku w innych częściach świata dodają w sumie 4 GW energii. Te chińskie – 70 GW.
Ogółem na świecie w 2024 r. z węgla wyprodukowano 10 700 terawatogodzin (Twh) energii elektrycznej.
Źródło: tempi.it, iea.org
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.