Francja: seminarzyści cenią sobie tradycję Kościoła, ewangelizacja i posługa sakramentalna jest ich priorytetem

Badanie przeprowadzone wśród francuskich kleryków wskazuje, że są oni dobrze zakorzenieni w tradycji Kościoła, a jednocześnie pragną głosić Ewangelię wszystkim, także w trudnych do przeniknięcia środowiskach muzułmańskich.

Seminarzyści diecezjalni we Francji w dużej mierze cenią sobie katolickie tradycje. Dziennik La Croix przeprowadził za zgodą episkopatu specjalne badania w okolicy zjazdu kleryków w tym kraju, który odbył się na początku grudnia. Prawie 2/3 z całej tej grupy, liczącej prawie 700 mężczyzn o średniej wieku 27 lat, odpowiedziało na zadane pytania. Z zebranych ankiet wynika m.in., że prawie połowa ma nadzieję nosić sutannę regularnie w swoim przyszłym kapłańskim życiu.

Równie spory odsetek wskazał, iż miał kontakt z nurtem tradycjonalistycznym. Większość nie widzi problemu z Mszą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, czyli sprzed reformy Soboru Watykańskiego II, choć tylko mała część pragnie tak odprawiać. 39 proc. z przebadanych seminarzystów wskazało na swój szczególny szacunek do papieża Benedykta XVI.

W tym samym momencie ankietowani klerycy nie pozostają skupieni na przeszłości, ale doceniają obecny Kościół. 83 proc. z nich potwierdziło, że odczuwają swoistą „bliskość” w odniesieniu do Papieża Franciszka. Zdecydowana większość (99 proc.) popiera też Sobór Watykański II, choć jedna czwarta zwraca uwagę, iż warto popracować nad ekscesami, do jakich doprowadziło wdrożenie tej reformy Kościoła. Ponad 40 proc. zgadza się również na większą rolę kobiet we wspólnocie wiernych, a prawie 1/3 pozytywnie patrzyłaby na możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn.

Jako podstawę swojego przyszłego kapłańskiego życia widzą posługę sakramentalną – tak odpowiedziało aż 70 proc. z nich. Ponadto priorytetowo traktują też kwestię ewangelizacji – 57 proc. zaznaczyło, iż szczególnie ważny jest dla nich m.in. dialog z ich muzułmańskimi współobywatelami.

Jeśli chodzi o przeszłość francuskich seminarzystów, to zdecydowana większość z nich pochodzi z katolickich rodzin, uczestniczących we Mszy co najmniej raz w tygodniu. Bardzo często byli też oni ministrantami. Ponad połowa należała do harcerstwa i ponad połowa brała udział w spotkaniach jakichś nowych wspólnot kościelnych. Aż 36 proc. myślało o zostaniu księdzem już przed 10. rokiem życia.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama