Francuscy biskupi proszą, by nie błogosławić par „nieregularnych”

Notę podpisało dziesięciu biskupów z regionu Rennes we Francji. Konferencja Episkopatu tego kraju jak dotąd milczy w sprawie deklaracji „Fiducia supplicans”.

W nocie datowanej na 4 stycznia 2024 r. i skierowanej do księży z dziewięciu diecezji należących do regionu Rennes, biskupi odnoszą się do deklaracji „Fiducia supplicans” dotyczącej błogosławienia par, które żyją ze sobą bez kościelnego ślubu, w tym związków jednoopłciowych. We Francji to dopiero druga publiczna reakcja biskupów na deklarację Dykasterii Nauki Wiary.  

Prowincja kościelna Renne obejmuje dziewięć diecezji. 10 tamtejszych biskupów prosi swoich księży o to, by błogosławili pojedyncze osoby, a nie tzw. pary nieregularne.  

Choć Konferencja Biskupów Francji (CEF) milczy na ten temat, biskupi ci przypominają przede wszystkim, że deklaracja ustanawia „możliwość”, a nie obowiązek błogosławienia par tej samej płci. „W istocie zachęca nas do rozeznania” – zauważają. Lepiej zatem nie przyczyniać się do „zamieszania” czy „skandalu”, dlatego „należy spontanicznie, indywidualnie błogosławić każdą z dwojga osób tworzących parę, niezależnie od ich orientacji seksualnej”, która prosi o Boże błogosławieństwo. 

 „Nie dajmy się wciągnąć w wir różnorodnych reakcji, jakie wywołuje (deklaracja)” – apelują biskupi prowincji na początku tej noty. I zapewniają, że deklaracja nie zmienia dotychczasowej nauki Kościoła, zgodnie z którą małżeństwo jest „wyłącznym, stabilnym i nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety, w sposób naturalny otwarty na pokolenie dzieci”.  

Notę podpisali: Pierre d’Ornellas, arcybiskup Rennes; Raymond Centène, biskup Vannes; Emmanuel Delmas, biskup Angers; Laurent Dognin, biskup Quimper; François Jacolin, biskup Luçon; Denis Moutel, biskup Saint-Brieuc; Laurent Percerou, biskup Nantes; Jean-Pierre Vuillemin, biskup Le Mans; Jean Bondu, biskup pomocniczy Rennes; Frédéric Foucher, administrator diecezjalny Laval.

Jest to drugie publiczne oświadczenie przedstawicieli francuskiego episkopatu odnoszące się do „Fiducia supplicans”. Podczas gdy wielu hierarchów z całego świata zareagowało pozytywnie lub negatywnie na publikację, biskupi francuscy zachowali ostrożność. Jedynie bp Marc Aillet, biskup Bayonne, Lescar i Oloron wyraził poważne zastrzeżenia, ubolewając nad wykorzystaniem deklaracji „przez świat świecki, a w szczególności przez lobby LGBT, które ostatecznie postrzegają ją jako uznanie przez Kościół stosunków homoseksualnych”.   

Źródło: fr.aleteia.org 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama