Räsänen i Trueman: trzeba bronić wiary przeciw bałwochwalczej kulturze promującej perwersje i śmierć

Fińska posłanka Päivi Räsänen i amerykański autor Carl Trueman często cytowani są razem, bo ich działania są zbieżne: obrona chrześcijańskich korzeni zachodniej kultury przeciw coraz mocniejszemu jej zawłaszczaniu przez „cywilizację śmierci”. W zeszłym tygodniu po raz pierwszy spotkali się ze sobą. Oboje mówią jasno: trzeba bronić wiary wobec kultury, która na piedestał zamiast Boga wyniosła własne „ja”, co ostatecznie prowadzi do destrukcji tego „ja” i do upadku społeczeństwa.

„Czytałam książkę Trumana, Strange New World”, mówi Päivi Räsänen, fińska posłanka, która raz za razem staje przed sądem, zmuszona bronić się za swoje chrześcijańskie poglądy na małżeństwo jako związek między mężczyzną a kobietą. „Ta książka wyjaśnia wiele z tego, czego doświadczyłam podczas moich spraw sądowych. Kiedy usłyszałam, że się spotkamy, wiedziałam, że jesteś doskonałym wykładowcą”.

Dr Carl Trueman uśmiecha się. To amerykański teolog, profesor Grove City College w USA, autor przenikliwych publikacji, analizujących upadek kultury zachodu, która kapituluje wobec naporu ideologii lewicowych, pogrążając się w bezmyślnym samouwielbieniu, tracąc z pola widzenia autentyczne wartości duchowe. „Wiedziałem o Päivi”, mówi. „Śledzę wiadomości na temat wolności religijnej i jak sądzę, natknąłem się na jej sprawę w biuletynach ADF około 2021 roku. Ale nigdy się nie spotkaliśmy, aż do zeszłego wieczoru”.

Räsänen i Trueman przemawiali w środę na konferencji poświęconej „kultowi samego siebie” zorganizowanej przez holenderską organizację Bijbels Beraad M/V. Trueman wygłosił dwa wykłady na temat powstania i triumfu nowoczesnego ja, podążając za swoimi wcześniejszymi badaniami na temat rewolucji seksualnej i ruchu (trans)płciowego, które podsumował w „Strange New World”.

Päivi Räsänen mówiła natomiast o sprawie karnej, dotyczącej jej medialnych wypowiedzi przeciwko Gay Pride w Finlandii w 2019 roku. Została oskarżona o mowę nienawiści, ponieważ odniosła się do Listu do Rzymian 1 w związku z homoseksualnością. Dwa sądy ją uniewinniły, nadal jednak oczekuje rozprawy w najwyższej instancji — w Sądzie Najwyższym w Finlandii.

Przy okazji pierwszego wzajemnego spotkania wywiad z Räsänen i Truemanem przeprowadził Evert van Vlastuin z chrześcijańskiego niderlandzkiego portalu CNE.news. Oto jego obszerne fragmenty:

***

Pani Räsänen, wysłuchała pani dwóch długich wykładów Carla Truemana. Czego można się z nich dowiedzieć?

Dowiedziałam się o historycznych korzeniach dzisiejszej atmosfery i ideologii. Po wysłuchaniu go obawiam się, że sytuacja jest jeszcze poważniejsza niż myślałam. Pod koniec wykładu zachęcił rodziny do chodzenia do kościoła w każdą niedzielę. Myślę, że chrześcijańska wspólnota jest ważna, podobnie jak wspólne słuchanie kazań. Wiele chrześcijańskich rodzin, na przykład w Finlandii, ma ogromne problemy z zaprowadzeniem swoich dzieci do kościoła. Dlatego bardzo ważna jest wzajemna zachęta. Jeśli rodzice pójdą, dzieci mogą pójść za nimi. W tych czasach potrzebujemy takiego głosu.

Dr Trueman powiedział między innymi, że zjawisko LGBT ma związek z brakiem przyjaźni. Czy dostrzegasz to?

Kiedy miałam 11 lub 12 lat, blisko przyjaźniłam się z pewną dziewczyną. Naprawdę się lubiłyśmy i zawsze chciałyśmy być razem. Gdyby ktoś w tamtym czasie powiedział, że to coś lesbijskiego i seksualnego, wpłynęłoby to na mnie. Byłoby to bardzo niebezpieczne, właśnie w tym wieku, ponieważ dziewczęta mogą mieć bardzo bliskie przyjaźnie z innymi dziewczętami, zwłaszcza w tym okresie życia. Obecnie społeczności LGBT wmawiają bardzo małym dzieciom, że są gejami lub lesbijkami, ale to nie jest zdrowe. Tak więc zwracanie uwagi na przyjaźnie jest ważne.

Doktorze Trueman, wysłuchał pan przemówienia pani Räsänen. Co pan z tego wyniósł?

Jej historia jest bardzo mocna i poruszająca. Szczególnie końcowa część o prostytutce, która została nawrócona na chrześcijaństwo. Jeśli wziąć pod uwagę sprawę sądową Päivi, wygląda to na prześladowanie motywowane politycznie. Pocieszające jest jednak to, że wyroki dwóch sądów niższej instancji były jednomyślne. Chociaż nie gwarantuje to dobrego wyniku w Sądzie Najwyższym, daje podstawy do nadziei.

Dobrze jest widzieć, że nawet w bardzo świeckim kontekście niektórzy ludzie rozumieją znaczenie wolności słowa i religii. Dla chrześcijan posiadanie tych wolności ma zasadnicze znaczenie. Czasami potrzebujemy niezwykłych sojuszników.

Pani Räsänen powiedziała, że pomimo wszystkich trudności, było dla niej radością to, że mogła bronić wiary. Co ty na to?

Mogę mieć tylko nadzieję, że będę miał taką samą odwagę, jaką ona wykazała w podobnej sytuacji. Jesteśmy wezwani do odważnego bronienia wiary w każdych okolicznościach. Opowiadanie się za wiarą może być trudem, a nawet cierpieniem, ale myślę, że to przywilej.

Jaką radę dałbyś jej, gdy wróci do Finlandii?

Byłoby bardzo aroganckie z mojej strony, gdybym jej doradzał. Ale powiem tak: niech robi dalej to, co robi teraz. W przemówieniu Päivi było bardzo jasne, że była świadoma modlitw innych chrześcijan. Moja żona i ja bierzemy to do siebie i musimy pozostać wierni w modlitwie.

Znajduję się w uprzywilejowanej sytuacji, w której nie doświadczam większych trudności ani niczego, co można by określić mianem prześladowania. Pojawia się wprawdzie „hejt” wobec moich książek, ale dzieje się to głównie w Internecie, a ponieważ nie jestem zbyt często online, nie przejmuję się tym. Ale jako ludzie uprzywilejowani nadal możemy modlić się i przemawiać w imieniu braci i sióstr”.

Päivi, jakiej rady udzieliłabyś dr Truemanowi?

Zamiast radzić, poprosiłabym, żeby przyjechał do Finlandii, aby wygłosić wykłady i zaprezentować fińskie tłumaczenia swoich książek. Po raz pierwszy usłyszałam o jego książkach w chrześcijańskim podcaście. Ale byłoby wspaniale, gdyby były one również dostępne w dobrym tłumaczeniu.

***

Może warto pójść za radą Räsänen i zaprosić Carla Truemana do Polski lub przynajmniej zapoznać się z jego publikacjami? Można zacząć od artykułów w First Things, dla którego regularnie pisuje [https://www.firstthings.com/featured-author/carl-r-trueman], a potem spróbować przeczytać jedną z jego dwóch najbardziej aktualnych książek:

  • The Rise and Triumph of the Modern Self: Cultural Amnesia, Expressive Individualism, and the Road to Sexual Revolution (2020) lub:
  • Strange New World: How Thinkers and Activists Redefined Identity and Sparked the Sexual Revolution (2022). Ta druga jest nowszą i bardziej skondensowaną wersją pierwszej, dostępna też jest w polskim tłumaczeniu: Dziwny wspaniały świat [https://mwbooks.org/product/carl-trueman-dziwny-wspanialy-swiat/].

Obydwie wskazują, jak nadmierna koncentracja kultury zachodniej na człowieku, jego „tożsamości”, doznaniach, potrzebach i „samorealizacji” (tzw. „ekspresyjny indywidualizm”) prowadzi ostatecznie do upadku. Jest to analiza, która pozwala zrozumieć dogłębnie przyczyny tego, co dzieje się obecnie na zachodzie, a nie tylko obserwować z przerażeniem zjawiska takie jak postmodernistyczna „krytyka”, niszcząca zręby zachodniej kultury myślowej, ideologia LGBT, podminowująca życie rodzinne czy ruch „woke”, wysadzający w powietrze społeczeństwo.

Opr. na podst. CNE

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama