Świątek wygrywa w Paryżu. Polka faworytką do zdobycia olimpijskiego złota

Rozstawiona z numerem pierwszym Iga Świątek pokonała Francuzkę Diane Parry 6:1, 6:1 w drugiej rundzie turnieju olimpijskiego na kortach ziemnych w Paryżu. Mecz trwał godzinę i 14 minut. Świątek wygrała już 23. z rzędu spotkanie na kortach im. Rolanda Garrosa, gdzie czterokrotnie triumfowała w turnieju wielkoszlemowym. W 1/8 finału rywalką polskiej tenisistki będzie Chinka Xiyu Wang.

Mecz z Parry rozegrano na głównym korcie kompleksu im. Rolanda Garrosa przy otwartym dachu. Świątek dominowała od początku spotkania. Wygrała pięć gemów z rzędu, ale w szóstym nie wykorzystała piłki setowej. Ostatecznie w premierowej partii triumfowała 6:1.

Drugiego seta Polka rozpoczęła od przełamania Parry. Potem Francuzka „urwała” jej tylko jednego gema. 23-letnia raszynianka ponownie zwyciężyła 6:1.

Świątek wygrała już 23. z rzędu spotkanie na kortach im. Rolanda Garrosa, gdzie czterokrotnie triumfowała w turnieju wielkoszlemowym – w 2020 roku oraz w latach 2022-24. W dodatku najlepiej radzi sobie na kortach ziemnych i jest porównywana do Hiszpana Rafaela Nadala, nazywanego „królem Paryża”. Ponadto wyraźnie prowadzi w rankingu WTA. Z tych powodów zawodniczka trenera Tomasza Wiktorowskiego jest główną kandydatką do złotego medalu.

Trzy lata temu w Tokio, w olimpijskim debiucie, Świątek odpadła w 2. rundzie, przegrywając z Hiszpanką Paulą Badosą. Wśród jej głównych rywalek do olimpijskiego złota w Paryżu można wymienić Amerykankę Coco Gauff i Włoszkę Jasmine Paolini. Białorusinka Aryna Sabalenka i Jelena Rybakina z Kazachstanu wycofały się w turnieju.

W tym roku Świątek wygrała 47 z 52 rozegranych meczów i zdobyła pięć tytułów.

Słabiej poradziła sobie na igrzyskach Magda Linette. Polka przegrała z rozstawioną z numerem czwartym Jasmine Paolini 4:6, 1:6 w drugiej rundzie turnieju olimpijskiego. Mecz trwał godzinę i 23 minuty.

Linette w pierwszej rundzie wyeliminowała wyżej notowaną Rosjankę Mirrę Andriejewą, ale piąta zawodniczka rankingu WTA okazała się zbyt wymagającą przeciwniczką.

Pierwszy set był dość wyrównany. Przy stanie 4:4 poznanianka została przełamana i uległa 4:6. W drugim secie Linette zaczęła odczuwać ból nogi i miała trudności z bieganiem. Polka prowadziła 1:0, ale potem przegrała sześć gemów z rzędu.

W turnieju singlowym kobiet uczestniczyły trzy polskie tenisistki. Iga Świątek zameldowała się już w 1/8 finału po zwycięstwie w rozgrywanym równocześnie meczu nad Francuzką Diane Parry 6:1, 6:1. Natomiast Magdalena Fręch w niedzielę w 1. rundzie przegrała z Bułgarką Wiktorią Tomową 4:6, 6:7 (4-7).

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.