Antonio Banderas dał świadectwo wiary. Aktor wziął czynny udział w procesji Wielkiego Tygodnia

Antonio Banderas, światowej sławy aktor, reżyser i producent filmowy wziął udział w tradycyjnej procesji Wielkiego Tygodnia w Maladze, jego rodzinnym mieście. W mediach udostępniono film, jak w towarzystwie bractwa śpiewa hymn ku czci Matki Bożej.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przedstawiające znanego aktora z filmów takich jak „Desperado” czy „Maska Zorro”, śpiewającego wśród wiernych pieśń ku czci Najświętszej Maryi Panny Łez. Film pochodzi z obchodów Niedzieli Palmowej w kościele św. Jana Chrzciciela w centrum Malagi. Aktor ubrany jest w tradycyjny strój katolickiego bractwa, do którego należy od 1988 roku. Jak informują hiszpańskie media, Banderas dołączył do tej wspólnoty, spełniając obietnicę daną umierającemu przyjacielowi.

To nie jest takie pierwsze wydarzenie, w którym aktor brał udział. Artysta od lat podkreśla duchowy wymiar uczestnictwa w procesjach Wielkiego Tygodnia. W 2017 roku został również honorowym członkiem Hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej i wziął udział w uroczystej procesji w Wielki Czwartek, podczas której żołnierze niosą ogromną figurę ukrzyżowanego Chrystusa.

Widowiskowe procesje w Hiszpanii  

Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, uroczyście obchodzony jest w Andaluzji, szczególnie w Maladze i Sewilli. Procesje organizowane są przez bractwa religijne tj. Hermandades lub Cofradías penitenciales, które działają przy parafiach. To właśnie spod ich siedzib wyruszają platformy (tzw. tronos) z wizerunkami płaczącej Matki Boskiej oraz scenami z Nowego Testamentu ilustrującymi mękę Chrystusa. Barwne i poruszające procesje rozpoczynają się w Niedzielę Palmową (Domingo de Ramos), a kończą w Niedzielę Zmartwychwstania. Tradycja ta sięga 1487 roku – czasu, gdy katolicka rekonkwista przejęła Malagę z rąk Maurów. W ramach dziękczynienia zaczęły powstawać religijne bractwa i konwenty, które początkowo zajmowały się grzebaniem zmarłych oraz opieką nad chorymi. Z biegiem czasu zaczęto inscenizować Mękę Pańską, wykorzystując do tego ruchome, drewniane figury. Jedna z nich – przedstawiająca Jezusa błogosławiącego lud – do dziś niesiona jest w uroczystych procesjach.

Źródło: X/diariosur.es, PCh.24.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama