Pierwsze słowa papieża Leona XIV: niech Chrystusowe pozdrowienie pokoju dotrze do wszystkich

Pierwsze słowa nowowybranego papieża to ogłoszenie całemu światu prawdy o Chrystusie Zmartwychwstałym, który jako jedyny może przynieść ludzkości pokój. „Pokój niech będzie z wami wszystkimi” – od tych słów rozpoczął swój pontyfikat Leon XIV.

Oto tłumaczenie pierwszego papieskiego przesłania:

Najdrożsi bracia i siostry – to pierwsze pozdrowienie zmartwychwstałego Chrystusa, Dobrego Pasterza, który oddał życie za Bożą owczarnię. Ja także pragnę, aby to pozdrowienie pokoju weszło w nasze serca, dotarło do waszych rodzin i wszystkich osób, gdziekolwiek są, do wszystkich ludów, do całej ziemi. Pokój niech będzie z wami.

To pokój Chrystusa zmartwychwstałego. Pokój rozbrojony i rozbrajający, pokorny i wytrwały przychodzi od Boga, który kocha nas wszystkich, bezwarunkowo. Dlatego też ciągle w naszych ustach brzmi słaby, a jednocześnie odważny głos Papieża Franciszka, który błogosławił tu Rzym. Udzielał swojego błogosławieństwa całemu światu w ten wielkanocny poranek. Pozwólcie mi kontynuować to samo błogosławieństwo. Bóg kocha wszystkich. Zło nie zwycięży. Wszyscy jesteśmy w rękach Boga.

Dlatego, bez lęku, zjednoczeni, ramię w ramię z Bogiem między nami, idziemy naprzód. Jesteśmy uczniami Chrystusa. Chrystus idzie przed nami. Świat potrzebuje Jego światła. Ludzkość potrzebuje Go jako mostu prowadzącego do Boga i Jego miłości.

Obyśmy i my budowali mosty poprzez dialog, poprzez spotkanie, abyśmy mogli być jednym ludem w pokoju. Dziękujemy ci, papieżu Franciszku.

Chcę podziękować wszystkim współbraciom kardynałom, którzy wybrali mnie, abym był następcą św. Piotra, aby iść razem z wami, jako zjednoczony Kościół, zawsze poszukujący pokoju, sprawiedliwości, zawsze działając razem jako mężczyźni i kobiety wierzący w Chrystusa. Bez lęku, aby głosić Ewangelię, aby być misjonarzami.

Jestem synem św. Augustyna, jestem augustianinem. On powiedział: z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem. Obyśmy wszyscy razem mogli kroczyć ku tej ojczyźnie, którą przygotował nam Bóg.

Szczególne pozdrowienie [kieruję] do Kościoła rzymskiego. Powinniśmy razem zabiegać o to, aby być Kościołem misyjnym, Kościołem, który buduje mosty dialogu, zawsze otwartym, aby przyjmować, tak jak ten plac z otwartymi ramionami, wszystkich, którzy potrzebują naszej miłości, naszej obecności i dialogu miłości.

Następnie papież zwrócił się do wiernych w języku hiszpańskim, pozdrawiając szczególnie wiernych z diecezji Chiclayo w Peru (której był ordynariuszem).

Jeśli pozwolicie, chciałbym również skierować kilka słów pozdrowień do wszystkich, a w szczególności do mojej ukochanej diecezji Chiclayo w Peru, gdzie wierni towarzyszyli swojemu biskupowi, dzielili się swoją wiarą i tak wiele ofiarowali, aby pozostać wiernym Kościołem Jezusa Chrystusa.

Dalej kontynuował po włosku:

Do was wszystkich, bracia i siostry w Rzymie, we Włoszech, na całym świecie: chcemy być Kościołem synodalnym, Kościołem, który jest w drodze, Kościołem, który zawsze dąży do pokoju, do miłości, który zawsze pragnie być bliskim zwłaszcza tym, którzy cierpią.

Dziś dzień, gdy modlimy się do Matki Boskiej z Pompei. Nasza matka, Maryja pragnie zawsze iść z nami, być blisko nas, pomagając swym wstawiennictwem i swą miłością. Módlmy się razem za tą nową misję, za Kościół, o pokój w świecie, aby pomogła nam uzyskać tę szczególną łaskę – nasza Matka.

Ave Maria... [Zdrowaś Maryjo...]

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama