Zbombardowano szkołę. Biskup, pastor i prawosławny metropolita apelują o pokój w Strefie Gazy

W ataku na szkołę w Gazie zginęły 33 osoby. Liczba poległych cywilów sięga 54 tys. We wspólnym oświadczeniu trzej zwierzchnicy wyznań chrześcijańskich: katolickiego, prawosławnego i protestanckiego we Francji wzywają do „prawdziwego i trwałego pokoju” oraz do poszanowania prawa humanitarnego w Izraelu, Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

Co najmniej 33 osoby zginęły, a dziesiątki innych zostało rannych w poniedziałkowym ataku na szkołę w mieście Gaza. Izraelska armia potwierdziła obecność „czołowych terrorystów” na „obszarze, który wcześniej był używany jako szkoła”. Izraelska operacja będąca odpowiedzią na atak terrorystyczny Hamasu z 7 października 2023 r. pochłonęła już 53 939 ofiar, głównie cywilów. Liczba rannych przekroczyła 120 tys. Organizacje międzynarodowe, w tym ONZ mówią o zagrożeniu głodem w Strefie Gazy.

Ekumeniczna deklaracja

Trzej przywódcy wyznań chrześcijańskich we Francji wezwali o pokoju „w Izraelu, Gazie i na Zachodnim Brzegu”. Metropolita Dimitrios, przewodniczący Zgromadzenia Biskupów Prawosławnych Francji, pastor Christian Krieger, przewodniczący Francuskiej Federacji Protestanckiej oraz abp Éric de Moulins-Beaufort, przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, podpisali w poniedziałek 26 maja wspólną deklarację w tej sprawie.

Uwolnienie zakładników

Zwracając się do obu stron konfliktu, wezwali do uwolnienia zakładników i zwrotu ciał zmarłych, aby ich rodziny „mogły ich godnie pochować”. 58 zakładników jest nadal przetrzymywanych w Strefie Gazy, z czego 34 zostało uznanych za zmarłych przez izraelską armię.

Zdając sobie sprawę z dramatycznych konsekwencji tych ataków dla milionów mieszkańców Strefy Gazy, członkowie Rady Kościołów Chrześcijańskich we Francji „powtarzają wołanie wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią głód, którym brakuje schronienia i bezpieczeństwa, którzy domagają się, aby dzieci i młodzież mogły uczyć się w pokoju”.

Bezsensowna wojna

Zwracając się w szczególności do światowych przywódców, zwierzchnicy wyznań prawosławnego, protestanckiego i katolickiego we Francji wezwali ich do „działania na rzecz prawdziwego i trwałego pokoju”, nalegając na poszanowanie prawa humanitarnego, „niezbędnego elementu dzisiejszej sprawiedliwości”.

„Państwo rozwija się poprzez poszanowanie pokoju” – powiedzieli, krótko po spotkaniu dyplomatycznym, które odbyło się w Madrycie w 25 maja z udziałem przedstawicieli ok. dwudziestu krajów europejskich i arabskich oraz organizacji międzynarodowych. Celem spotkania było położenie kresu „bezsensownej i nieludzkiej wojnie” – jak tłumaczył gospodarz, hiszpański minister spraw zagranicznych José Manuel Albares.

Na koniec trzej chrześcijańscy przywódcy zakończyli swoje przesłanie, modląc się, by „Bóg wzbudził odważnych i trzeźwo myślących budowniczych pokoju”.

Źródło: vaticannews.va/pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama