Zełenski: rozmawiałem z Leonem XIV. To była nasza pierwsza rozmowa – ciepła i merytoryczna

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych potwierdził, że rozmawiał z papieżem Leonem XIV. „To była nasza pierwsza rozmowa, ale już bardzo ciepła i merytoryczna”. Dodał, że zaprosił Papieża, aby przybył z wizytą apostolską na Ukrainę.

Wołodymyr Zełenski opublikował wpis na platformie X, w którym poinformował o swojej rozmowie telefonicznej z Papieżem Leonem XIV. Podziękował Papieżowi za wsparcie wyrażone Ukrainie i narodowi ukraińskiemu.

Ukraina liczy na pomoc Watykanu w powrocie uprowadzonych dzieci

„Głęboko cenimy jego słowa o potrzebie osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju dla naszego kraju oraz uwolnienia więźniów. Omówiliśmy również sprawę tysięcy ukraińskich dzieci, deportowanych przez Rosję. Ukraina liczy na pomoc Watykanu w sprowadzeniu ich z powrotem do rodzin” – napisał Zełenski.

Przedstawione warunki porozumienia pokojowego

Prezydent Ukrainy dodał, że poinformował Papieża o porozumieniu Ukrainy z europejskimi partnerami, na mocy którego dzisiaj powinno rozpocząć się, trwające co najmniej 30 dni, bezwarunkowe zawieszenie broni. 

„Potwierdziłem też gotowość Ukrainy do dalszych negocjacji w dowolnym formacie, w tym rozmów bezpośrednich — to stanowisko wielokrotnie podkreślaliśmy” – napisł Zełenski.

Dodał, że Ukraina chce zakończyć tę wojnę i czeka na podobne kroki ze strony Rosji.

Zaproszenie Papieża na Ukrainę

Ukraiński prezydent zaprosił Leona XIV do złożenia wizyty na Ukrainie. 

„Zaprosiłem Jego Świątobliwość do złożenia wizyty apostolskiej na Ukrainie. Taka wizyta przyniosłaby prawdziwą nadzieję wszystkim wierzącym i całemu naszemu narodowi” – napisał Zełenski.

Dodał, że obie strony zgodziły się pozostać w kontakcie, aby zaplanować osobiste spotkanie w niedalekiej przyszłości.

Z radością wybór Leona XIV przyjął także grecko-katolicki metropolita Filadelfii, abp Borys Gudziak. Wybór imienia Leon przez Ojca Świętego, abp Gudziak interpretuje jako symboliczne nawiązanie zarówno do Leona XIII, autora nowoczesnej nauki społecznej Kościoła, jak i do Leona Wielkiego – papieża Soboru Chalcedońskiego. To zgromadzenie z V wieku – jak stwierdził metropolita Filadelfii – pomogło zrozumieć Kościołowi, że Chrystus jest prawdziwie Bogiem i prawdziwie człowiekiem. 

„Doktryna Leona XIII opierała się na Ewangelii i stanowiła odpowiedź na niedolę biednych i robotników w czasie industrializacji XIX wieku. Ale była to również odpowiedź na wzrost marksizmu i komunizmu” – mówił abp Gudziak.

Źródło: vaticannews.va/pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama