Wiele atrakcji czeka na studentów Wiślanej Super Budy. Inaugurację zaplanowano na niedzielę 7 maja o g. 11 w Muzeum Wisły nieopodal Centrum Nauki Kopernik.
Będą budować mosty, badać czystość wody w rzece, poznają Olędrów i flisaków, dowiedzą się, czym jest fala i dlaczego na wodzie głos się niesie, wykonają wiślaną symfonię, poznają zwyczaje nadwiślańskich ptaków, nakręcą wiślany film i stworzą niezwykłą gazetę o Wiśle. Wypłyną też na rzekę! To wszystko czeka na studentów Wiślanej Super Budy.
- Z okazji Rzeki Wisły otwieramy pierwszy w Polsce Wiślany Uniwersytet Dzieci dla młodych ludzi w wieku 5-12 lat – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE, organizującej przedsięwzięcie. – Naszą akademię nazwaliśmy Super Budą, bo będzie to super szkoła bez klasówek i egzaminów, za to z mnóstwem dobrej i mądrej zabawy!
Fundacja AVE ma doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Na co dzień prowadzi Białołęcki Uniwersytet Dzieci, Dziecięcy Uniwersytet Muzyczny RE RE: KUM KUM czy varsavianistyczny Dziecięcy Uniwersytet Historyczny. Prezentacja poważnych treści naukowych w przystępnej formule cieszy się ogromnym zainteresowaniem i pozwala na rozpoznanie predyspozycji dziecka.
Podobnie będzie na Wiślanej Super Budzie. – W programie pojawią się zajęcia zarówno z nauk ścisłych, jak i humanistycznych, a poprowadzą je znakomici specjaliści z różnych placówek naukowych, m.in. Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego czy Muzeum w Płocku – wyjaśnia Włodkowski. – Wszystkie warsztaty dotyczyć będą Wisły i pozwolą ją poczuć i „oswoić”, ale rzeka stanie się też pretekstem do poszerzania horyzontów. Zaplanowaliśmy cztery bloki tematyczne, dotyczące historii, przyrody, sztuki i aktywności. Będą również ciekawe rejsy wiślane kajakami i drewnianymi łodziami, w których mali studenci wezmą udział razem z rodzicami.
Każdy student otrzyma indeks, do których zbierać będzie podpisy wykładowców. Najpilniejsi mogą liczyć na specjalne nagrody na zakończenie semestru w postaci rozmaitych wodniackich gadżetów, książek i płyt.
Zajęcia odbywać się będą na wiślanych plażach w Warszawie w 12 wybranych weekendów od maja do października. Inaugurację zaplanowano na niedzielę 7 maja o g. 11 w Muzeum Wisły nieopodal Centrum Nauki Kopernik. W programie m.in. spektakl „Gawędy wiślane” w wykonaniu opowiadaczy ze Stowarzyszenia Studnia O. oraz uroczyste wręczenie indeksów.
Udział bezpłatny dzięki dofinansowaniu projektu przez m.st. Warszawa i Województwo Mazowieckie. Liczba miejsc jest jednak ograniczona i obowiązują zapisy na cały semestr. Trzeba się spieszyć, bo propozycje cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Kartę zgłoszeniową i szczegóły można znaleźć na stronie www.fundacjaave.pl, a wszelkie wątpliwości rozwiać w rozmowie telefonicznej pod numerem 608 178 447.
Bartłomiej Włodkowski i ekipa Fundacji AVE