Tyniec: IV Międzynarodowy Kongres poświęcony św. Hildegardzie z Bingen

„Hildegarda z Bingen – zwycięstwa kobiecej świętości” - to tytuł IV Międzynarodowego Kongresu, który odbędzie się w dniach 6-8 października w opactwie benedyktynów w Tyńcu.

Wśród gości wydarzenia będą historycy, znawcy i propagatorzy myśli świętej z kraju i zagranicy. W wydarzeniu uczestniczyć będzie m. in. s. Hiltrud Gutjahr OSB, benedyktynka z klasztoru w Eibingen, od wielu lat opiekująca się relikwiami św. Hildegardy oraz dr Jürgen Gollwitzer, doktor farmacji, założyciel najstarszej firmy produkującej produkty według receptur św. Hildegardy.

- Zainspirowani listem apostolskim św. Jana Pawła II zdecydowaliśmy, że rocznica 5-lecia kanonizacji Hildegardy z Bingen i ogłoszenia jej doktorem Kościoła będzie okazją do spojrzenia na jej dorobek przez pryzmat owoców kobiecej świętości i geniuszu – tytułowych zwycięstw – tych, które miały miejsce 800 lat temu i tych, których świadkami jesteśmy obecnie – podkreślają organizatorzy kongresu. -Interesująca jest wielowymiarowość tematu, możliwość jego wielopłaszczyznowego rozumienia i ujęcia. Różnorodność spojrzeń na problem zaprezentują znakomici goście i prelegenci z kraju i z zagranicy – dodają.

Wśród prelegentów kongresu będzie m. in. dr Alfreda Walkowska, znawczyni i propagatorka dzieł św. Hildegardy z Bingen, twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy, inicjatorka i prezes Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce; autorka, konsultantka i wydawca publikacji i polskich przekładów dzieł św. Hildegardy. W trakcie spotkania wygłosi wykład pt. „Świętość na miarę XXI wieku. Współczesna aplikacja nauk św. Hildegardy”.

Z kolei dr Jürgen Gollwitzer, doktor farmacji, założyciel najstarszej firmy produkującej produkty według receptur Świętej, będzie mówił o roślinach leczniczych św. Hildegardy i problemie ich fałszowania w ofercie rynkowej.

Podczas kongresu głos zabierze także s. Hiltrud Gutjahr OSB, benedyktynka z klasztoru w Eibingen, znawczyni życia i twórczości św. Hildegardy, która od wielu lat opiekuje się relikwiami św. Hildegardy. Siostra poprowadzi warsztaty pt. „Maryja, Matka Kościoła, wzór świętości – według doktor Kościoła św. Hildegardy”. A także wygłosi wykład pt. „Hildegarda z Bingen – prawdziwie benedyktyńska święta i doktor Kościoła”.

W trakcie spotkania, na temat współczesnej nauki wobec koncepcji chorób serca i układu krążenia według św. Hildegardy będzie mówił dr Luis Van Hecken. belgijski lekarz praktykujący medycynę św. Hildegardy, założyciel fundacji realizującej w Afryce projekt zwalczania malarii i AIDS bertramem.

Z kolei dr Wighard Strehlow, specjalista medycyny św. Hildegardy, terapeuta, prowadzący Centrum Hildegardy w Allensbach wygłosi wykład pt. „Koncepcja cnót i wad. Hildegardowa recepta na świętość”. Natomiast o owocach kobiecej świętości opowie o. Konrad Małys OSB, benedyktyn z Tyńca.

Św. Hildegarda - benedyktynka, wizjonerka, autorka dzieł teologicznych, lekarka, pisarka i kompozytorka oraz znawczyni ówczesnych nauk przyrodniczych, urodziła się 16 września 1098 w Bermersheim w Hesji jako dziesiąte dziecko wysokiego urzędnika cesarskiego. Od najmłodszych lat wychowywała się w opactwie benedyktyńskim w Disibodenbergu. W wieku 15 lat zdecydowała się na prowadzenie życia mniszego. Hildegarda od młodości doznawała mistycznych wizji. W 1147 założyła klasztor w Rupertsbergu k. Bingen nad Renem. W 1165 powołała kolejny klasztory w Eiblingen k. Rudesheimu. W nim zmarła 17 września 1179.

Zachowało się wiele dzieł Hildegardy z dziedziny religii, medycyny, muzyki, etyki i kosmologii, cieszących się obecnie dużą popularnością. Na szczególną uwagę zasługuje trylogia: „Scivias” (1141-51), „Liber vitae meritorum” (1158-63) i „Liber divinorum operum simplicis hominis” (1163-73). Hildegarda z Bingen interesowała się również przyrodą, była pierwszą badaczką niemieckiej fauny i flory. Do dziś cieszą się popularnością formułowane przez nią zasady medycyny naturalnej.

W Polsce znane są liczne, opracowane w formie poradników, książki świętej, np. „Medycyna dla kobiet”, „Przyrodolecznictwo”, „Program zdrowia Hildegardy z Bingen”, „Zioła z apteki św. Hildegardy” oraz bioprodukty oparte na recepturach świętej z Bingen.

7 października 2012 roku Benedykt XVI włączył św. Hildegardę do grona doktorów Kościoła.

led / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama