Vidi Aquam – niezwykłe Misterium Męki Pańskiej

Kolejny raz w Solcu Kujawskim tłumy wiernych będą mogły 24 marca 2018 roku uczestniczyć w niezwykłym nabożeństwie plenerowym – Misterium Męki Pańskiej.

Misterium VIDI AQUAM (łac. WIDZIAŁEM WODĘ) przeniesie nas nie tylko do wydarzeń związanych z ostatnimi godzinami życia Jezusa, ale także poprowadzi poprzez ewangeliczne sceny związane z wodą. To ona przypomina o naszym chrzcie oraz o wylaniu na nas Ducha Świętego. Misterium będzie swoistym wprowadzeniem w klimat Wielkiego Tygodnia i przygotuje uczestników do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Od trzech lat Misterium towarzyszy niesamowita oprawa techniczna, która polega na interakcji między grą aktorską, a licznymi multimediami. Niektóre sceny grane są na żywo, inne zaś wyświetlane na wielkim dworcowym telebimie. Nowoczesny dworzec w Solcu doskonale nadaje się na tego typu spektakle. 

To szczególne, jedyne takie w Polsce widowisko – chwali swoje dzieło Marcin Mruk, bez którego mrówczej pracy nad oprawą techniczną i reżyserią spektakl by nie powstał. 


Mózgiem operacji, pomysłodawcą i głównym reżyserem dzieła od kilku lat jest ks. Łukasz Boruch: Tegoroczne misterium pozwala zobaczyć, że dzieło Pana Jezusa to całość... Wszystko w Piśmie Świętym łączy się ze sobą. Na przykład, kiedy Piotr wypiera się Jezusa to tak, jakby zaczynał tonąć. Do niedawna był pewien swego - jak wtedy, gdy chodził z Nim po wodzie. Praca przy misterium to dla mnie okazja do przyjrzenia się Słowu Bożemu w zupełnie inny sposób. Robimy to z grupą kilkudziesięciu ludzi - każdy ma swoją wrażliwość. Każdy inaczej dotyka Jezusa - a możemy to zrobić, bo jesteśmy ochrzczeni. To przedstawienie jest powrotem do chrztu, bo każdy „widzi wodę” inaczej: kamerzysta, montażysta, choreograf, tancerz, aktor czy reżyser. Przyznaje również, że w tym roku uczestniczy w przygotowaniach dzięki uprzejmości swojego nowego proboszcza z parafii MB Fatimskiej w Bydgoszczy, ponieważ nie pełni już posługi w Solcu Kujawskim. Z bożą pomocą damy radę – dodaje z entuzjazmem.

Bez przesady można powiedzieć, że w Solcu trwa artystyczne pospolite ruszenie. Kto może wesprzeć swoim talentem, już od sierpnia 2017 roku, włącza się w przygotowania Misterium. Grupa pasjonatów z Fair Flame zadba o oprawę świetlną spektaklu. Powstają specjalne urządzenia do ognistych efektów. Solecki zespół rockowy Roan, który święci od kilku lat triumfy w Chinach, również weźmie udział w widowisku – pierwszy raz w repertuarze chrześcijańskim. Misterium pozwoli mi na pełniejsze przeżycie przedświątecznego czasu i poczucie klimatu Wielkiego Tygodnia – twierdzi Zbyszek Man, lider zespołu. Wokalna grupa Sanctus również wesprze przedsięwzięcie swoim śpiewem gregoriańskim, mimo że od kilkunastu lat nie jest aktywna artystycznie. Talenty wokalne pod nadzorem Barbary Michoty-Stangreciak oraz układy taneczne zaprezentują także młodzi artyści z Solca, a także bydgoska grupa taneczna Talizman. W tym roku misterium postanowił wspomóc swoją wiedzą i talentem bydgoski tancerz i właściciel szkoły tańca Milhausen Dance Center - Paweł Milhausen, który stworzył choreografię do tańca demonów wokół biczowanego Jezusa. W sumie w przedsięwzięcie jest zaangażowanych ponad sto osób.

To dla mnie wyjątkowe przeżycie duchowe. Ukazanie męki Chrystusa w ten sposób robi na ludziach ogromne wrażenie i skłania do myślenia... Uzmysławia, jak wielkie było poświęcenie Jezusa dla ludzi, jak wielka jest Jego miłość do każdego z nas. Jestem szczęśliwa, że mogę brać udział w czymś tak pięknym – zwierza się Izabela Frątczak, odpowiedzialna za kostiumy i choreografię. I bierze udział, angażując się w Misterium bez reszty. Z kolei młodsi uczestnicy przedsięwzięcia widzą w tym również przygodę: Co roku poznaję kogoś nowego, integruję się z ludźmi w różnym wieku, a przede wszystkim nie marnuję wolnego czasu na głupoty. Możliwość robienia czegoś dla ludzi bardzo motywuje – to zdanie Julii, soleckiej licealistki. 

Nie tylko swoimi zamiłowaniami, ale też możliwościami sprzętowymi wspiera Misterium Jacek Batkowski, solecki przedsiębiorca: Jezus powiedział „idźcie i głoście Ewangelię” - nie można zamknąć swojej wiary w czterech ścianach. Misterium daje mi okazję podzielenia się swoją wiarą i próbą pokazania innym męki i twarzy Jezusa. Bóg nie rozdaje talentów na darmo - mam ogromne szczęście mogąc nimi się dzielić w tak dobrej sprawie. I dzieli się: wiarą i talentem, jak potrafi najlepiej. Jest autorem filmów i operatorem całego przedsięwzięcia. Osobą, bez której nie można by się było obyć. Niemożliwe by było przygotowanie spektaklu bez głównego aktora. To Damian Łukasik, student medycyny – odtwórca roli Jezusa. Dla niego również dzielenie wiarą z ludźmi ma pierwszorzędne znaczenie. Dlatego jest też bez reszty zaangażowany w dzieło, mimo licznych zajęć na uczelni.

Twórcy Misterium są przekonani, że jak zwykle w Solcu zgromadzi się w przededniu Wielkanocy parę tysięcy ludzi, dla których plenerowe nabożeństwo będzie wielkim przeżyciem duchowym. Mają również nadzieję, że już tradycyjnie nie zabraknie dobroczyńców, którzy wesprą to wielkie dzieło, bo to również spore przedsięwzięcie finansowe.

Zapraszamy do Solca Kujawskiego w sobotę, 24 marca 2018 r. o godz. 20.00 na solecki dworzec PKP. Sięgnijmy wspólnie do wody, która daje nam zbawienie…

Błażej Kaczan

Facebook / Misterium Męki Pańskiej w Solcu Kujawskim

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama