Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Ewa Szumańska

Głowa

Mroczna sprawa Żwirowiska chwilami nabrzmiewa i wysuwa się na pierwszy plan, a chwilami przycicha, chowa się pod powierzchnię innych wydarzeń i tylko z ukrycia sączy swoje jady. Patrzy się na nią z bólem, z uczuciem zawstydzenia, z niedowierzaniem. Przy okazji robi się różne obserwacje psychologiczne. Patrzę oto od kilku miesięcy na przedziwną eskalację. Na człowieka, któremu stopniowo przewróciło się zupełnie w głowie. Nareszcie wyszedł z cienia, zaistniał. Udziela teraz wywiadów, formułuje kategoryczne sądy, oznajmia, co może uznać, a czego nie uzna i odrzuci, czeka na powiadomienia na piśmie, kreuje się na sędziego sumień. Nie widzi swojej własnej śmieszności i grozy, a co gorsza, wielu też ich jakby nie zauważa.

Strzeżmy się jak ognia ludzi, którym przewróciło się w głowie. A także własnej głowy, jeśli zaczyna się w niej przewracać.

Potworność

Trzy obrazy z jednego telewizyjnego dziennika. Rozentuzjazmowany, histeryczny tłum na ulicach stolicy, ludzkie czworoboki, trójkąty, gwiazdy, wyćwiczone, równo maszerujące - show nie mający sobie równych. Nad nimi, w niewidzialnej przestrzeni, wystrzelony niedawno olbrzymim kosztem satelita, nadający w kosmos rewolucyjne pieśni i pochwały wodza. Kilkadziesiąt, a może kilka kilometrów dalej - w wioskach, osadach, miasteczkach - ludzkie szkielety, ofiary wielkiego głodu, których liczba sięga już w miliony.

Korea Północna - epigon komunizmu. Tak kończy się "najlepszy z ustrojów świata": absurdem, w który nawet trudno uwierzyć. Potem są wiadomości sportowe, prognoza pogoda i reklamy. Ktoś mówi: na szczęście to bardzo daleko. A ktoś inny nastawia sobie "Archiwum X", żeby troszkę się przestraszyć i poczuć dreszcz przed snem.

Kilka pytań

Czy to nie daje do myślenia, że słowa "hycel" lub "rakarz" - mają powszechnie wydźwięk pejoratywny i nieraz używa się ich jako wyzwisk? Czy to nie skłania do zastanowienia, że żadna z dotychczasowych administracji nie przywróciła procederu o złej sławie? Czy to nie ma znaczenia, że sam pomysł wywołał falę zaniepokojenia i protestów?

Dużo ludzi naprawdę kocha zwierzęta, ale nie tylko oni wzdrygają się na myśl, że na naszych ulicach będą się odbywać nagonki na bezdomne stworzenia, nagonki bezpardonowe, skoro płaci się za ilość schwytanych sztuk. Tyle się teraz mówi o brutalizacji życia, o zdumiewającej nieczułości i obojętności. W tym zmieniającym się świecie każda ludzka wrażliwość jest cenna, każda ów świat trochę ociepla i łagodzi, więc trzeba bardzo uważać, żeby jej nie zniszczyć. To tylko jeden z wielu argumentów, ale nie najbłahszy.

A może nie ma to znaczenia i już się w ogóle nie liczy?Copyright © by Tygodnik Powszechny

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wrażliwość żwirowisko głód zwierzęta Kilka pytań Potworność Głowa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W