Homilia na 1 niedzielę Wielkiego Postu roku B
Rozpoczynamy Wielki Post, czyli przygotowanie do Wielkanocy przez odnowienie naszej relacji z Bogiem. Winno się ono przejawiać w pogłębionej modlitwie, w zasłuchaniu w słowo Boże, w praktykach pokutnych, w postawie miłości bliźniego. A wszystko po to, abyśmy otwarli się na łaskę zbawienia, którą Chrystus wysłużył dla nas na krzyżu. Jezus pokonujący szatańskie pokusy na pustyni i Jego polecenie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” wskazują nam cel tej wielkopostnej drogi: jest nim śmierć zadana naszym grzechom i zmartwychwstanie do pełni życia w Bogu.
Wielki Post jest okazją, aby odnowić nasze przymierze z Bogiem i z ludźmi. Nawet Chrystus musiał stawić czoło Szatanowi i przezwyciężyć jego pokusy. Trzy pokusy przedstawione Jezusowi obrazują pokusy współczesnego człowieka: materializm i konsumpcjonizm, posługiwanie się religią do realizacji własnych celów i bałwochwalstwo wyrażające się w uwielbieniu dla pieniędzy, seksu i władzy. Człowiek jest kuszony, by zdając się na osiągnięcia ludzkiego rozumu, wyeliminował Boga i Jego przykazania ze swojego życia i uznał, że jest samowystarczalny.
Odrzucając Boga, człowiek zamyka się na dar życia nadprzyrodzonego. Traci również sens życia tu, na ziemi. Dlatego, aby nie popaść w tę pułapkę, potrzebne jest stałe nawracanie się i głęboka wiara w słowa Chrystusa. Bliskie jest królestwo Boże, trzeba nam więc podjąć wysiłek nawrócenia, by kiedyś nie żałować, że Bóg był tak blisko nas, a my odrzuciliśmy Jego zaproszenie.
„Jezus czterdzieści dni przebył na pustyni,
kuszony przez szatana.” (por. Mk 1, 13)
opr. aw/aw
Dzień Pański to doskonała pomoc w pracy duszpasterskiej: w sobotnim przygotowaniu do niedzielnej liturgii, w przeżywaniu niedzielnej Eucharystii, na spotkaniach grup modlitewnych podczas lectio divina, w nabożeństwach biblijnych i w duszpasterstwach specjalnych, a także dla każdego, kto pragnie pogłębić znajomość słowa Bożego.
Może stać się miłym prezentem dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. Dzień Pański ukazuje się w każdą niedzielę, niektóre święta i uroczystości. Ułatwia pełniejsze przeżycie Eucharystii, lepsze zrozumienie słowa Bożego.
W każdym numerze Biuletynu znajduje się krótkie rozważanie, które wydobywa najistotniejsze treści z czytań mszalnych, komentarze, teksty obrzędów wstępnych i liturgii eucharystycznej, katechezę związaną z tematyką danego tygodnia lub miesiąca, która odnosi się do życia religijnego i społecznego oraz teksty pieśni odpowiadające liturgii dnia.