Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Źródło: Przewodnik Katolicki

o. Paweł

Może potrzebujesz ciszy

20 niedziela zwykła, rok B

Prz 9,1-6; Ps 34; Ef 5,15-20; J 6,51 -58 IV tydzień PsałterzaMoże potrzebujesz ciszy, ascezy, wyrzeczenia, pokuty, modlitwy i regularnej lektury Pisma Świętego, aby życie złożone już w tobie objawiło się?

Wyglądało na to, że prapremiera sztuki Szekspira nie odbędzie się. Wystawienie „Romeo i Julii" wisiało na włosku. Odtwórca Julii stracił głos, a narratora sparaliżował lęk. Tylko właściciel teatru zachowywał spokój i ciągle powtarzał z uśmiechem: „Wszystko będzie dobrze". Po ludzku sytuacja była beznadziejna, ale jego spokój udzielał się pozostałym członkom zespołu. Sceptycy próbowali dopytywać: „Ale jak to się stanie?", a on odpowiadał z tym samym uśmiechem: „To tajemnica". Nie wiem, na ile film „Zakochany Szekspir" jest oparty na faktach, ale przedstawiona postać właściciela teatru jest bardzo prawdziwa i Boża. Człowiek Boży potrafi bowiem żyć tajemnicą i licząc na zbawiającego Boga, nie przejmować się kruchością ludzkich środków.

Jezus starał się to pokazać ludziom poprzez cud rozmnożenia chleba. Widzialny znak wszechmocy Bożej miał jednak wychować ludzi do nowego myślenia: jest ze mną wszechmocny Bóg, który potrafi się o mnie zatroszczyć. Zapewni wszystko, co jest mi potrzebne, abym mógł naprawdę kochać i być szczęśliwym - „Szukającym Pana niczego nie zabraknie". Jak się to stanie? To tajemnica, ale Jezus odsłania swoje tajemnice: „Kto Mnie spożywa będzie żył przeze Mnie".

Aby jednak ta tajemnica dawała nam życie, trzeba w nią naprawdę wejść, wejść sercem, zachwycić się Bogiem, pozwolić, by się nam na nowo objawił. W każdej Mszy Świętej Bóg najpierw przygotowuje nam ucztę Słowa. Może jednak przy takiej uczcie słów, jaką przygotowuje nam na co dzień świat, przy takim obżarstwie intelektualnym i emocjonalnym, w jakim na co dzień uczestniczymy, stajemy się coraz bardziej niezdolni do rozsmakowania się Bogiem?

Może potrzebujesz ciszy, ascezy, wyrzeczenia, pokuty, modlitwy i regularnej lektury Pisma Świętego, aby życie złożone już w tobie objawiło się?


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa pokuta asceza tajemnica kontemplacja cisza refleksja
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W