Jezus żyje - Narodzenie Pańskie

Homilia na Boże Narodzenie (Msza w nocy) roku A-B-C ze zbioru "Jezus żyje"

Jezus żyje - Narodzenie Pańskie

Ks. Zdzisław Wietrzak SJ

JEZUS ŻYJE

Homilie niedzielne i świąteczne - Rok A

NIHIL OBSTAT. Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, ks. Adam Żak SJ, prowincjał. Kraków, 14 V 2001 r., l.dz. 92/01.



NARODZENIE PAŃSKIE

Msza w nocy, Rok A-B-C

Iz 9, 1-3. 5-6; Tt 2, 11-14; Łk 2, 1-14

Nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie...
Anioł rzekł do nich (do pasterzy): „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką...; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel... A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do Anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom jego upodobania".

WPROWADZENIE

Bóg dzisiaj stał się człowiekiem. Bóg dzisiaj stanął po naszej stronie. Odtąd zawsze jest z nami. Jest z nami, gdy się cieszymy czy też płaczemy, gdy pracujemy czy odpoczywamy. Jest z nami nawet wtedy, gdy grzeszymy. Bo choć odwracamy się od Niego, to On zawsze przy nas zostaje i czeka na powrót.

Wołał kiedyś papież Leon Wielki: Niech się weseli święty, bo bliski jest zwycięstwa, Niech się raduje grzesznik, bo dane jest mu przebaczenie. Niech powróci do życia poganin, bo do życia jest powołany.

Panie Jezu, chcę Twego przebaczenia.

HOMILIA

Chwała Bogu - pokój ludziom.

	Ładnie dziś na świecie: ustały walki, jest tak kolorowo...
Ładnie jest w naszych domach: opłatek połączył wszystkich, a podarki ucieszyły dzieci.
Ładnie jest w naszych kościołach: czysto, strojnie, radośnie.

Ładnie też jest w naszych sercach, pogodzonych z Bogiem i bliźnimi (stąd ludowa nazwa tych świąt - „Gody").

I pomyśleć: te święta obchodzi się w Kościele dopiero od IV wieku, od nastania wolności religii chrześcijańskiej. Po tym wydarzeniu chrześcijanie z czasem poczuli się bezpiecznie. Dlatego wprowadzono te święta na przestrogę, że Chrystus wróci, jak wraca słońce, którego zaczyna przybywać.

I pomyśleć, że szopka i żłóbek pojawiły się późno, w XIII w., i to najpierw w kościołach franciszkańskich, bo to św. Franciszek z Asyżu zaczął czcić Dzieciątko Boże w szopce.

Dzieciątko Jezus - centrum tajemnicy.

Opowiadała jedna z profesorek z Opola, że II wojna wygoniła ją z matką z tego miasta i zagnała gdzieś do Czech. Tam zastała ich kapitulacja Niemiec. Stamtąd też był powrót do domu. Szła obok matki, ciągnącej mały wózek. Żołnierze rosyjscy, napotykani w drodze, litowali się nad nią. Dawali jej, małej dziewczynce, jedzenie, głaskali po włosach, uśmiechali się.

Dziecko przyciąga. Dziecko rozbraja. Tym bardziej - Dzieciątko Jezus. Mówi Ono gestem wyciągniętych rąk: widzisz... Ja też jestem biedny. I moja Matka i mój ojciec też są biedni. A przecież jestem Bogiem. Dla ciebie stałem się biednym dzieckiem. Weź Mnie! Nie bój się Mnie! Nie przyjęto Mnie w Betlejem, ale Ja nikogo nie potępiam. Nie bój się Mnie! Obok Mnie jest moja Matka, łagodna, czysta, pełna łaski, pełna miłości. Ona też zaprasza cię do wzięcia Mnie. Ona po to Mnie urodziła, by wam Mnie podać. I jeszcze stoi obok Niej mój opiekun - św. Józef. Dwie szlachetne osoby, które ukochałem. Jesteśmy dla was, jestem dla ciebie.

Z darami, z darami, wszyscy!

Mówi dalej Dziecię Jezus: są tu jeszcze pasterze, prości ludzie, pogardzani z braku ogłady, ale Ja kocham ich za prostotę, za szczerość. Brak ogłady mi nie przeszkadza. Ja patrzę na serce. A oni naprawdę kochają Boga i służą Mu, jak umieją. Oni w noc mego narodzenia przybiegli do Mnie i przynieśli to, co mieli. Cóż wielkiego mogą mieć prości pasterze?! Ale przynieśli te dary ochoczo. I to się liczy.

Jakie dary przynieśliśmy Jezusowi do żłóbka? Czy czyste serce, by mogło przyjąć Jezusa w Komunii św.? Czy przebaczenie zranienia? Czy dar pojednania? Czy dar zaniesienia pokoju Bożego do domu?

Zakończenie

Na koniec chcemy sobie złożyć życzenia. Te same, które wyśpiewali anieli nad stajenką betlejemską: Chwała Bogu na wysokości, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. Pokój ludziom miłosiernym. Pokój ludziom z przyjaznym wzrokiem, z życzliwym słowem, z braterskim gestem. Boży pokój. Najpiękniejszy pokój.

Przekażmy te życzenia naszym najbliższym, dzieciom, starszym, chorym przede wszystkim.

Radosnych Świąt! Pogodnych i błogosławionych Świąt!

Śpiewajmy w duszy za piosenką:

Do szopy, do szopy, wszyscy,
Kto ogrzać pragnie ręce.
Z darami, z darami, z darami,
By odtajało serce.
Z darami, z darami, z darami,
By odtajało serce. Amen.

PRZED ROZESŁANIEM

Jaki Bóg jest dobry. Przyszedł na świat w Dzieciątku Jezus, by sobą nie peszyć, by nas rozbroić miłością. Opłatek wigilijny jest tej Bożej dobroci symbolem. „Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem. Niech się odmieni oblicze ziemi, tej ziemi". Chwała Bogu i pokój ludziom dobrej woli.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama