Sztuka przekonywania do własnych racji cz. 2

Fragmenty podręcznika retoryki i komunikacji - "Sztuka przekonywania do własnych racji"

Sztuka przekonywania do własnych racji cz. 2

Dieter-W. Allhoff, Waltraud Allhoff

SZTUKA PRZEKONYWANIA DO WŁASNYCH RACJI

Retoryka i komunikacja

ISBN: 978-83-7505-077-6

wyd.: WAM 2008


WPROWADZENIE

Wykształcenie retoryczne to nie ujednolicone zachowania językowe, ale różnorodna podstawa, pozwalająca na zachowanie komunikacyjne adekwatne do sytuacji i własnej osobowości.

Wykształcenie retoryczne niezmiennie ma za cel ulepszenie komunikacji międzyludzkiej, odnosi się to zarówno do prezentacji, jak moderacji, do przemówienia, jak rozmowy.

Stąd tytuł książki — „Retoryka i komunikacja”.

Cel retoryki stosowanej to zagwarantowanie — w teorii i w praktyce — komunikacyjnego sukcesu oraz usuwanie ewentualnych zahamowań w mówieniu:

  • abyś umiał wyrazić to, co myślisz;
  • żeby ludzie, którzy z Tobą rozmawiają, rozumieli, co myślisz, i mogli podjąć z Tobą dyskusję;
  • żebyś potrafił znajdować argumenty i przez to lepiej argumentował;
  • żebyś potrafił lepiej słuchać swojego partnera rozmowy;
  • żeby Twoja wypowiedź, głos w dyskusji albo rozmowa prowadziły do porozumienia i wzajemnej pomocy, czyli do prawdziwej komunikacji. Książka ta jako zamknięta całość jest pogłębionym wprowadzeniem we wszystkie dziedziny retoryki stosowanej: mowę ciała, swobodną wypowiedź, dyskurs i argumentację oraz prowadzenie rozmowy.

Jest adresowana do wszystkich, którzy chcą pracować nad własną retoryką i komunikacją, biorą udział w takim seminarium bądź mają taki zamiar.

Udział w seminarium to najlepsza baza dla świadomej i krytycznej kontroli własnych zachowań w rozmowie i podczas przemawiania oraz — w miarę potrzeby — punkt wyjścia dla ulepszania takich zachowań. Niezależnie od udziału w takim seminarium zawarte w tej książce informacje i — jeszcze bardziej — ćwiczenia oraz wyczerpujące wskazania dotyczące literatury pozwalają szerzej spojrzeć na temat i umożliwiają permanentne ulepszanie własnej komunikacji w tej dziedzinie.

Serdeczne podziękowania należą się koleżankom i kolegom, współpracownikom, których uwagi i sugestie miały duży wpływ na nowe wydanie książki, szczególne słowa podziękowania za aktywną współpracę należą się dr Brigitte D. Teuchert, Hannelore R. Philipp M.A. i Nicole Ruby M.A.

Regensburg, sierpień 2006
Dieter-W. i Waltraud Allhoff

dalej >>

opr. aw/aw



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama