O możliwościach i ograniczeniach w dążeniu do równowagi

Frgmenty książki "Recepta na szczęśliwą rodzinę"

O możliwościach i ograniczeniach w dążeniu do równowagi

Annegret Hiekisch, Christiane Bundschuh-Schramm

RECEPTA NA SZCZĘŚLIWĄ RODZINĘ

ISBN: 978-83-7767-156-6
wyd.: Wydawnictwo WAM 2013

Wybrane fragmenty
Równowaga w życiu
O możliwościach i ograniczeniach w dążeniu do równowagi
Pory roku a równowaga

O możliwościach i ograniczeniach w dążeniu do równowagi

Można się zgodzić na to, że mamy prawo do niedoskonałości, nie mamy jednak prawa do trywialności.
Peter Sloterdijk, filozof

Czasami różne sytuacje życiowe, przed którymi zostajemy postawieni, albo nasze własne cechy charakteru przekreślają plany, nie pozwalają na osiągnięcie życiowej równowagi — stwarzają ograniczenia, które bardzo zawężają nasze pole manewru.

Kiedy na przykład dziecko potrzebuje szczególnej troski i uwagi, ponieważ długo choruje lub ma problemy innego rodzaju, wtedy często odbywa się to kosztem zaniedbania więzi małżeńskiej. Równowaga między potrzebami dziecka a potrzebami małżonków zostaje na pewien czas zakłócona. Małżonkowie mogą nawet nie odczuwać negatywnych skutków tego stanu rzeczy, lecz co się stanie, jeśli sytuacja będzie się przedłużała? Inny przykład: załóżmy, że ktoś wyniósł z domu rodzinnego przekonanie, iż musi sobie stawiać wysokie wymagania, a ponieważ w tej postawie ćwiczono go od dziecka, nie nauczył się „odpuszczać”, nie umie się dystansować, relaksować. Jak ktoś taki będzie mógł osiągać w dorosłym życiu równowagę między intensywną pracą a odpoczynkiem? Jest wiele sytuacji i cech indywidualnych, które utrudniają albo wręcz uniemożliwiają osiągnięcie równowagi.

Nasze rozumienie tego problemu się pogłębi, gdy uświadomimy sobie, że na ogólną życiową równowagę składa się wiele czynników. Życie człowieka rozgrywa się na wielu poziomach. W obrębie każdego z nich funkcjonujemy między różnymi biegunami. Uświadomienie sobie tego przynosi ulgę. Jeśli równowaga na jednym z tych poziomów bywa naruszona, może to zniwelować równowaga zachowana na innym poziomie. W psychologii mówi się o tak zwanym efekcie synergii, który polega na tym, że równowaga w jednej dziedzinie życia stymuluje równowagę w innej dziedzinie i pozytywnie na nią oddziałuje. Na przykład stres w pracy może — częściowo przynajmniej — być rekompensowany umiejętnym wykorzystywaniem czasu wolnego; trudności z dziećmi przeżywa się łatwiej dzięki dobrej relacji ze współmałżonkiem, a sukces w pracy może się pozytywnie przełożyć na relacje w domu.

Dzisiejsze życie jest skomplikowane przez swoją wielopłaszczyznowość. Wymaga od człowieka równoczesnego podejmowania rozmaitych decyzji i reagowania. Naszemu życiu często brakuje jasności i spójności, choć wielu by ich pragnęło. Człowiek jest rozrywany w różne strony i czasem traci z oczu to, co jest najważniejsze i co nadaje życiu kierunek i cel. Mimo wszystko prawdą jest, że dążenie do uzyskania równowagi w wielu obszarach zwiększa ogólne możliwości manewru. Szczęście człowieka nie jest uzależnione od sukcesu w jednej dziedzinie — ewentualne niepowodzenie w jednym zakresie może zostać zrekompensowane aktywnością i sukcesem w innym.

Starając się o równowagę w różnych sferach życia, powinniśmy się zająć najpierw tym, z czym sobie radzimy. Dlaczego zmagać się tylko ze sprawami, które są dla nas trudne, a nie skoncentrować się na tym, w czym mamy szansę na sukces? Taki sukces może nas zachęcić do rozwiązywania problemów trudnych. W ten sposób utrzymamy w życiu właściwy balans, wykazując się jeszcze przy tym dynamiką wewnętrzną.

opr. ab/ab



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama