Wprowadzenie - Dylematy współczesnych mężczyzn, Jacek Prusak SJ
Luis Valdez Castellanos SJ SPOSÓB NA MĘŻCZYZNĘ Jak odkryć siebie ISBN: 978-83-277-0126-8 |
Mężczyzna wcale nie musi być "macho". Taki stereotyp często wpajany jest nam od dzieciństwa. Jak chłopiec płacze, to beksa, jak okazuje słabość, to ciamajda.
Autor podaje wiele przykładów niewłaściwego wychowania i jego konsekwencje. Namawia mężczyzn do wejrzenia w głąb siebie, odkrycia prawdziwych uczuć. Jako przykład do naśladowania wskazuje Jezusa Chrystusa, który potrafił heroicznie zbuntować się przeciwko zdawałoby się niepodważalnym autorytetom, a jednocześnie nie wstydził się tego, co czuje. Książka ma być pomocą dla mężczyzn w ich duchowej i mentalnej przemianie. |
Przeprowadzony niedawno sondaż internetowy, którym objęto dwadzieścia tysięcy młodych osób w trzech czwartych byli to chłopcy i młodzi mężczyźni ukazał niepokojący problem społeczny. Zdecydowana większość wyznała: Jestem zagubiony w życiu, gdzieś dryfuję. Zdaniem Philipa Zimbardo, wybitnego psychologa społecznego prowadzącego te badania, na naszych oczach dokonuje się pewna negatywna zmiana, która dotyka młode pokolenie mężczyzn. Jak wynika z danych, na całym świecie chłopcy uczą się gorzej od swoich rówieśnic, nie potrafią się z nimi dogadywać. Mężczyźni nie mają udanego życia emocjonalnego i seksualnego z kobietami, coraz częściej nie chce im się też pracować. Na masową skalę zaczęło się rozwijać nowe zjawisko: młodzi mężczyźni wolą mieć niemal wyłączny kontakt z mężczyznami w pubach i poza pracą1. Czują się zagubieni i cierpią. Czy jest to wyłącznie ich problem? Jak mają sobie z nim poradzić? Jak można im pomóc, by nie słyszeć już narzekania, że mężczyzna jest szorstki, że jest wiecznym chłopcem? Czy obwinianie mężczyzn nie jest pretekstem do walki, dokonywaniem egzekucji nad młodym pokoleniem przyszłych ojców, mężów, partnerów?
Z tymi pytaniami zmaga się meksykański jezuita Luis Valdez Castellanos w niewielkiej, ale przenikliwej książce Sposób na mężczyznę. Jak odkryć siebie. Nie ustawia się w niej ani w roli sędziego, ani naukowca czy moralizatora. Książka zaczyna się od szczerego wyznania. Castellanos był wychowywany w domu, w szkole i w Kościele na kolejnego macho. W ten sposób dołączył do grona mężczyzn-karłów, którzy sami znoszą męki i zadają cierpienie innym. Jest to jednak książka niosąca pozytywne przesłanie, pokazuje bowiem, jak uwolnić się od tego ciężaru, dokonać wewnętrznej przemiany, wyzwolić w sobie męskość, która nie tylko nie jest zagrożeniem dla mężczyzn, ale jest też nadzieją dla kobiet i dzieci.
Choć tytuł sugeruje, że książkę powinni czytać wyłącznie mężczyźni, jej przesłanie ważne jest również dla kobiet, bo nowi mężczyźni potrzebują również nowych kobiet. Mężczyźni i kobiety potrzebują siebie nawzajem, aby zrozumieć, co to znaczy być człowiekiem, dojrzewać i dorosnąć. Walorem tej książki jest również i to, że tematykę męskiej tożsamości autor ujmuje z teologicznego punktu widzenia, ale odchodzi od powielania stereotypu o biblijnym mężczyźnie jako ideale tego, czego potrzebuje współczesne społeczeństwo. Castellanos powiedział bardzo dużo na niewielu stronach. Lektura jego książki na pewno nie będzie stratą czasu. To naprawdę cenna pozycja i dla mężczyzn, i dla kobiet.
1Por. P.G. Zimbardo, N. Duncan, The Demise of Guys: Why Boys Are Struggling and What We Can Do About It, TED, New York 2012.
opr. ab/ab